| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można kontynuować opłacanie zaliczek w uproszczonej formie po połączeniu się spółek kapitałowych

Czy można kontynuować opłacanie zaliczek w uproszczonej formie po połączeniu się spółek kapitałowych

W ciągu roku podatkowego spółka z o.o. przejęła inną spółkę kapitałową. Czy mimo to może w dalszym ciągu korzystać z uproszczonej formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych? Jeżeli tak, to czy podstawa naliczania wysokości tych zaliczek ulegnie zmianie?

Fuzja spółek polega na utworzeniu nowej spółki kapitałowej po uprzednim wykreśleniu łączonych spółek z rejestru i po zamknięciu ich ksiąg rachunkowych. Utrata podmiotowości prawnej spółek łączonych w drodze fuzji skutkuje utratą prawa do kontynuowania uproszczonej formy opłacania zaliczek w roku połączenia. Nowy podmiot utworzony w drodze fuzji nie będzie bowiem mógł ustalić podstawy obliczenia uproszczonych zaliczek. Nie składał przecież dotąd żadnego zeznania podatkowego.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Fuzja powoduje utratę podmiotowości prawnej spółek łączonych. Skutkiem jest utrata prawa do kontynuacji opłacania zaliczek w formie uproszczonej w roku połączenia.

Spółka utworzona w drodze fuzji będzie mogła skorzystać z możliwości opłacania zaliczek w uproszczonej formie dopiero w kolejnym roku podatkowym. Jako podstawę ich obliczenia może wziąć podatek należny wynikający z pierwszego złożonego zeznania. To pierwsze złożone zeznanie dotyczy z reguły roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy. W takiej sytuacji trzeba obliczyć, ile podatku należnego przypadło średnio na każdy miesiąc tego poprzedniego roku podatkowego. Tak obliczona wartość będzie stanowić kwotę uproszczonej zaliczki w nowym roku podatkowym.

• art. 25 ust. 6–9 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 492 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 90, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935

Tomasz Mikołajczyk
ekspert w zakresie
podatków dochodowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK