| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można kontynuować opłacanie zaliczek w uproszczonej formie po połączeniu się spółek kapitałowych

Czy można kontynuować opłacanie zaliczek w uproszczonej formie po połączeniu się spółek kapitałowych

W ciągu roku podatkowego spółka z o.o. przejęła inną spółkę kapitałową. Czy mimo to może w dalszym ciągu korzystać z uproszczonej formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych? Jeżeli tak, to czy podstawa naliczania wysokości tych zaliczek ulegnie zmianie?

Spółka rozważa też możliwość połączenia się w przyszłości z inną spółką, ale przez utworzenie nowego podmiotu. Czy również w takim przypadku będzie mogła kontynuować opłacanie zaliczek w uproszczonej formie?

RADA
Po przejęciu innej spółki kapitałowej spółka z o.o. będzie mogła kontynuować opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie. Podstawa naliczania wysokości uproszczonych zaliczek nie ulegnie zmianie. W przypadku łączenia się spółek przez utworzenie nowego podmiotu (fuzja) ten nowy podmiot nie będzie miał prawa opłacania zaliczek uproszczonych w roku połączenia.

UZASADNIENIE
Zasady korzystania z uproszczonej formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych zostały określone w art. 25 ust. 6–9 updop.
Przepisy te dają podatnikom możliwość płacenia w danym roku podatkowym miesięcznych zaliczek w uproszczonej formie, tj. w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzednim. Jeżeli w zeznaniu z poprzedniego roku podatkowego nie wykazano podatku należnego, podstawą obliczenia zaliczek uproszczonych może być podatek należny wykazany w zeznaniu sprzed 2 lat. Jeśli jednak również w zeznaniu sprzed 2 lat nie wykazano podatku należnego, nie jest możliwe opłacanie zaliczek w uproszczonej formie.
Podatnik jest obowiązany stosować tę formę opłacania zaliczek w całym roku podatkowym. Płacąc zaliczki uproszczone, nie musi składać deklaracji miesięcznych.
Wspomniane przepisy nie przewidują utraty prawa do opłacania zaliczek w uproszczonej formie ani konieczności zmiany podstawy naliczania wysokości zaliczki w związku z przejęciem innej spółki kapitałowej.
Skoro więc spółka przejmująca nie utraciła podmiotowości prawnej, to może kontynuować opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w sposób uproszczony.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Prawo do opłacania zaliczek w formie uproszczonej mają ci podatnicy, którzy wykazali dochód będący podstawą ich obliczenia w zeznaniu złożonym w roku poprzednim lub 2 lata wcześniej. Zaliczka stanowi 1/12 podatku wykazanego w zeznaniu. Nie składa się deklaracji miesięcznych. Przejęcie innej spółki kapitałowej nie pozbawia prawa do zaliczek uproszczonych ani nie powoduje korekty podstawy ich obliczania.

Kodeks spółek handlowych reguluje 2 sposoby połączenia spółek: przez przejęcie (inkorporacja) i przez zawiązanie nowej spółki (fuzja). Tylko w przypadku inkorporacji możliwe jest kontynuowanie opłacania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TMF Poland sp. z o.o.

globalny dostawca usług administracyjnych dla firm z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych i usług sekretarskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »