| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich jest opodatkowana VAT

Czy umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich jest opodatkowana VAT

Jak rozliczyć zapłatę za wykonanie strony internetowej naszego przedsiębiorstwa, jeżeli została podpisana z wykonawcą umowa o dzieło z przekazaniem praw autorskich? Czy taką usługę należy opodatkować VAT?

Podsumowując, niezależnie od rodzaju źródła przychodów (działalność gospodarcza czy przychody z działalności wykonywanej osobiście), przychody z takiej umowy będą podlegały ustawie o VAT.
Usługi twórców, w myśl przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie praw autorskich, są wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT (poz. 163) jako opodatkowane stawką 7%. Z interpretacji wydawanych przez urzędy skarbowe wynika, że należałoby dokonać podziału na usługę wytworzenia programu (ta byłaby opodatkowana stawką 22%) i usługę przekazania praw autorskich (opodatkowaną na podstawie załącznika nr 3 stawką 7%) – por. pismo nr IUS-II-443/50/06 z 16 maja 2006 r. wydane przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie. Jeżeli w Państwa przypadku brak jest takiego podziału, a przedmiotem umowy jest wytworzenie strony internetowej z przeniesieniem praw autorskich, to należałoby uznać, że stawka podatku wyniesie 22%. Przeniesienie praw autorskich jest również wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT (poz. 11) wśród czynności zwolnionych z VAT. Zwolnienie dotyczy jednak usług związanych z kulturą. Nie będzie zatem miało zastosowania.
Świadczący usługę może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego (jeżeli jego obroty nie przekroczyły w ubiegłym roku i nie przekroczą w bieżącym roku kwoty 39 200 zł – równowartość 10 000 euro).
W przypadku umów przenoszących prawa autorskie, gdy świadczącym usługę jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, należy zawsze rozpatrywać okoliczności konkretnej sprawy i zalecane jest każdorazowo wystąpienie do urzędu skarbowego o interpretację przepisów w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej.

• art. 15 ust. 3 i 3a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Ewa Sławińska
specjalista w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »