| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich jest opodatkowana VAT

Czy umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich jest opodatkowana VAT

Jak rozliczyć zapłatę za wykonanie strony internetowej naszego przedsiębiorstwa, jeżeli została podpisana z wykonawcą umowa o dzieło z przekazaniem praw autorskich? Czy taką usługę należy opodatkować VAT?


RADA
Usługa wykonana na podstawie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że są Państwo odbiorcą wykonanej usługi. Obowiązek zapłaty VAT ciąży, co do zasady, po stronie świadczącego usługę. Odbiorca usługi może mieć obowiązek rozliczenia VAT, np. w przypadku importu usług, tzn. gdyby świadczącym usługę był podatnik z innego kraju UE lub z państwa trzeciego. Zakładam, że taka sytuacja nie ma miejsca.
Załóżmy, że świadczącym usługę jest podatnik polski. Fakt, że została z nim zawarta umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, nie wyłącza obrotu z tego tytułu z opodatkowania podatkiem VAT. Z pytania nie wynika, czy usługę tę świadczący wykonał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy też w ramach działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Jeżeli świadczący usługę prowadzi działalność gospodarczą, to oczywiste jest, że obroty z tej działalności podlegają ustawie o VAT na zasadach ogólnych.
Jeżeli świadczący usługę nie prowadzi działalności gospodarczej, a jego przychody są przychodami z działalności wykonywanej osobiście, to w pewnych przypadkach przychód z tego tytułu nie podlegałby VAT. Obrót z tytułu świadczonej usługi byłby wyłączony z opodatkowania VAT, gdyby zawarta umowa spełniała 3 warunki, tj. określała:
•  warunki wykonywania umowy,
•  wynagrodzenie,
•  odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Najistotniejsze jest przeniesienie na zlecającego odpowiedzialności wobec osób trzecich. Ustawodawca nakazuje odpowiednio stosować ten przepis również do usług twórców i artystów wykonawców wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich (art. 15 ust. 3a ustawy o VAT). Nie jest jednak prawdopodobne, aby na tej podstawie wyłączono z opodatkowania wszystkie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Należy uznać, że wyłączenie ma charakter wyjątkowy. W większości przypadków umowy z przeniesieniem praw autorskich będą opodatkowane VAT.
Należy zauważyć, że prawo autorskie rozpoznaje dwa rodzaje praw przysługujących autorowi: prawa majątkowe i osobiste. O ile prawa majątkowe do utworu mogą być przeniesione w drodze umowy (tak jak w Państwa przypadku), o tyle prawa osobiste nie mogą być zbyte. W ramach osobistych uprawnień autora do wykonanego utworu będzie on zawsze za niego odpowiedzialny wobec pozostałych osób. Trzeci z wymienionych wyżej warunków wyłączenia z opodatkowania VAT, co do zasady, nie może być zatem spełniony.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »