| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich jest opodatkowana VAT

Czy umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich jest opodatkowana VAT

Jak rozliczyć zapłatę za wykonanie strony internetowej naszego przedsiębiorstwa, jeżeli została podpisana z wykonawcą umowa o dzieło z przekazaniem praw autorskich? Czy taką usługę należy opodatkować VAT?


RADA
Usługa wykonana na podstawie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że są Państwo odbiorcą wykonanej usługi. Obowiązek zapłaty VAT ciąży, co do zasady, po stronie świadczącego usługę. Odbiorca usługi może mieć obowiązek rozliczenia VAT, np. w przypadku importu usług, tzn. gdyby świadczącym usługę był podatnik z innego kraju UE lub z państwa trzeciego. Zakładam, że taka sytuacja nie ma miejsca.
Załóżmy, że świadczącym usługę jest podatnik polski. Fakt, że została z nim zawarta umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, nie wyłącza obrotu z tego tytułu z opodatkowania podatkiem VAT. Z pytania nie wynika, czy usługę tę świadczący wykonał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy też w ramach działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Jeżeli świadczący usługę prowadzi działalność gospodarczą, to oczywiste jest, że obroty z tej działalności podlegają ustawie o VAT na zasadach ogólnych.
Jeżeli świadczący usługę nie prowadzi działalności gospodarczej, a jego przychody są przychodami z działalności wykonywanej osobiście, to w pewnych przypadkach przychód z tego tytułu nie podlegałby VAT. Obrót z tytułu świadczonej usługi byłby wyłączony z opodatkowania VAT, gdyby zawarta umowa spełniała 3 warunki, tj. określała:
•  warunki wykonywania umowy,
•  wynagrodzenie,
•  odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Najistotniejsze jest przeniesienie na zlecającego odpowiedzialności wobec osób trzecich. Ustawodawca nakazuje odpowiednio stosować ten przepis również do usług twórców i artystów wykonawców wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich (art. 15 ust. 3a ustawy o VAT). Nie jest jednak prawdopodobne, aby na tej podstawie wyłączono z opodatkowania wszystkie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Należy uznać, że wyłączenie ma charakter wyjątkowy. W większości przypadków umowy z przeniesieniem praw autorskich będą opodatkowane VAT.
Należy zauważyć, że prawo autorskie rozpoznaje dwa rodzaje praw przysługujących autorowi: prawa majątkowe i osobiste. O ile prawa majątkowe do utworu mogą być przeniesione w drodze umowy (tak jak w Państwa przypadku), o tyle prawa osobiste nie mogą być zbyte. W ramach osobistych uprawnień autora do wykonanego utworu będzie on zawsze za niego odpowiedzialny wobec pozostałych osób. Trzeci z wymienionych wyżej warunków wyłączenia z opodatkowania VAT, co do zasady, nie może być zatem spełniony.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert M

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK