| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej przez komornika w imieniu dłużnika

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej przez komornika w imieniu dłużnika

Zakupiliśmy na licytacji komorniczej samochód ciężarowy (powyżej 3,5 tony). Ponieważ podmiot licytowany był podatnikiem VAT, komornik wystawił w jego imieniu fakturę VAT. Czy przysługuje nam prawo do odliczenia VAT z takiej faktury, gdy dokonane zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych?


Przykład
Komornik sprzedał w czasie licytacji sprzęt biurowy w imieniu dłużnika, który był zwolniony z VAT. Ponieważ nie spoczywał na dłużniku obowiązek rozliczenia VAT, komornik nie będzie wystawiał faktury.

Komornik, w przypadku gdy jest płatnikiem VAT, jest zobowiązany do wystawienia faktury w imieniu dłużnika i odprowadzenia VAT z tego tytułu. Tym samym nabywcy towarów, których sprzedaż została udokumentowana fakturą wystawioną przez komornika, przysługuje prawo do odliczenia VAT. Pod warunkiem jednak, że dokonane zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, więc poniesione wydatki będą stanowić koszt uzyskania przychodów.

• art. 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• § 24 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »