| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej przez komornika w imieniu dłużnika

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej przez komornika w imieniu dłużnika

Zakupiliśmy na licytacji komorniczej samochód ciężarowy (powyżej 3,5 tony). Ponieważ podmiot licytowany był podatnikiem VAT, komornik wystawił w jego imieniu fakturę VAT. Czy przysługuje nam prawo do odliczenia VAT z takiej faktury, gdy dokonane zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych?


RADA
Tak, przysługuje Wam prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez komornika.
Na początku należy odpowiedzieć na pytanie, kiedy nie możemy odliczyć VAT z faktury. W art. 88 ustawy zostały wymienione przypadki, gdy prawo do odliczenia nie przysługuje. Ma to miejsce, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi, wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących. Dlatego prawo do odliczenia VAT jest uzależnione od tego, czy komornik jest uprawniony do wystawiania faktur VAT.
Na podstawie art. 18 ustawy komornicy sądowi, wykonujący czynności egzekucyjne, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od towarów i usług od dostawy dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. Taka sytuacja ma miejsce zarówno w przypadku, gdy przedmiotem dostawy są rzeczy ruchome, jak i wtedy, gdy są nim nieruchomości.
Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów. W piśmie z 1 marca 2006 r., nr PP5-0331--04/MZ/2006/PP-249, czytamy: „Literalne brzmienie art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż komornik sądowy jest płatnikiem podatku od dostawy dokonanej w wyniku prowadzenia określonego rodzaju egzekucji, ilekroć podejmuje on czynności egzekucyjne. Przy czym w tym przepisie brak jest jednoznacznego wymogu, aby komornik, jako przyszły płatnik, dokonywał – w trakcie prowadzenia określonego rodzaju egzekucji – czynności, której bezpośrednim skutkiem jest przeniesienie prawa własności określonego towaru. Tak wiec warunek z art. 18 ww. ustawy do uznania komornika za płatnika podatku od dostawy dokonanej w wyniku prowadzenia określonego rodzaju egzekucji zostanie spełniony również, gdy w trakcie prowadzenia egzekucji będzie on dokonywał tylko niektórych czynności egzekucyjnych, tak jak ma to miejsce w przypadku egzekucji z nieruchomości. Podsumowując powyższe, należy jednoznacznie stwierdzić, że w przypadku sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości płatnikiem podatku od towarów i usług jest komornik sądowy”.
Jednocześnie, na podstawie § 24 rozporządzenia w sprawie faktur, podatnik został upoważniony, w przypadku sprzedaży towarów, do wystawienia w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzającej dokonanie sprzedaży tych towarów. Kopię takiej faktury otrzymuje dłużnik. Fakturę należy wystawić, jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek rozliczenia VAT z tytułu tej transakcji.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »