| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie obowiązki sprawozdawcze i rachunkowe związane są z likwidacją spółki

Jakie obowiązki sprawozdawcze i rachunkowe związane są z likwidacją spółki

W związku ze złą sytuacją finansową spółki z o.o. planowane jest podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników w sprawie jej likwidacji. Jakie obowiązki sprawozdawcze wiążą się z podjęciem tej uchwały? Do jakich dodatkowych księgowań zobowiązana będzie spółka w związku z prowadzoną likwidacją?


Dodatkowe zapisy księgowe w spółce postawionej w stan likwidacji
Postawienie jednostki w stan likwidacji powoduje, iż zasadne jest twierdzenie o braku założenia kontynuacji działalności przez taką spółkę. Powoduje to, że (zgodnie z art. 29 uor) jednostki, dla których założenie kontynuacji działalności nie jest zasadne, zobowiązane są do:
• dokonania wyceny aktywów po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia albo kosztów wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości,
• utworzenia rezerwy na dodatkowe koszty i straty spowodowane zaniechaniem lub utratą zdolności do kontynuowania działalności.
Różnica powstała w wyniku wyceny oraz utworzenia rezerwy wpływa na kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny.
Opisanych wyżej księgowań należy dokonać w przeddzień postawienia spółki w stan likwidacji. Jeżeli spółka nie zakończy postępowania likwidacyjnego do końca roku obrotowego, to księgowań tych należy dokonać również na koniec kolejnego roku obrotowego (jeżeli oszacowanie rezerw lub cen sprzedaży netto składników aktywów ulegnie zmianie).
Z kolei pierwszą operacją, jaką należy wykonać po otwarciu ksiąg na dzień rozpoczęcia likwidacji, jest połączenie wszystkich elementów kapitału własnego w jeden – kapitał podstawowy. Kapitał ten należy następnie pomniejszyć o udziały własne, jeżeli takie w spółce występują.

PRZYKŁAD
Na mocy uchwały zgromadzenia wspólników spółka z o.o. ABC została postawiona z dniem 1 lipca 2006 r. w stan likwidacji. Na dzień 30 czerwca dokonano zamknięcia ksiąg. Spółka utworzyła rezerwę w wysokości 53 000 zł na dodatkowe koszty spowodowane likwidacją. Na kwotę tę składa się:
30 000 zł – kara za zerwanie kontraktu z jednym z kontrahentów,
23 000 zł – koszty związane z archiwizacją dokumentów spółki.
Dodatkowo oszacowano, że cena sprzedaży netto posiadanego samochodu ciężarowego, o wartości księgowej netto 58 000 zł, wynosi 40 000 zł.

Zapisy w księgach rachunkowych na dzień 30 czerwca:
1. Utworzenie rezerwy na dodatkowe koszty związane z likwidacją w kwocie 53 000 zł:
Wn konto 804 „Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny” 53 000 zł
Ma konto 830 „Rezerwy” – w analityce „Dodatkowe koszty i straty związane z likwidacją” 53 000 zł
2. Kwota aktualizująca wartość samochodu ciężarowego w kwocie 18 000 zł (58 000 zł – – 40 000 zł):

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK