| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować aport i obciążającą go hipotekę

Jak zaewidencjonować aport i obciążającą go hipotekę

Spółka X wniosła aportem do spółki Y nieruchomość, na której ciąży hipoteka bankowa w wysokości 15 mln zł. Wartość aportu wynosi 4,5 mln zł, a wartość udziałów w zamian za aport - 7 tys. zł. Spółka Y wynajmuje nieruchomość i kwotę z wynajmu przekazuje na konto komornika. Jak zaksięgować te operacje w spółce X i w spółce Y?

RADA
Ewidencja księgowa następuje tak samo jak w przypadku zwykłego przekazania wkładu niepieniężnego. Równocześnie należy rozliczać hipotekę. Przykład ewidencji u wnoszącego i przyjmującego aport podajemy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, a także liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.
UWAGA!
Składniki majątku wnoszone aportem powinny zostać wycenione według cen nie wyższych od cen rynkowych.
Zakładając, że wraz z wniesieniem aportu otrzymujący aport przejmuje wierzytelności banku zabezpieczone hipoteką, w umowie spółki powinny zostać określone:
• wartość rynkowa nieruchomości,
• wysokość zabezpieczenia hipotecznego banku.
Dodatkowo wnoszący aport powinien scedować na otrzymującego swoje zobowiązania wobec banku (za jego zgodą).
W dniu wpisu do rejestru sądowego podwyższenia kapitału zakładowego w zamian za aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część w spółce wnoszącej aport powstają przychody podatkowe. Przychody te określa się w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny.
UWAGA!
W przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych przychodem podatkowym jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.
Z danych zawartych w pytaniu wynika, że wartość udziałów objętych w zamian za aport znacznie odbiega od jego wartości.
Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, kosztem uzyskania przychodu dla tej operacji jest wartość początkowa przedmiotu wkładu, zaktualizowana zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszona o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych.
Spółka otrzymująca aport nie zalicza do przychodów podatkowych przychodów z tytułu agio.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »