| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy pełnomocnik może podpisywać deklaracje VAT za podatnika

Czy pełnomocnik może podpisywać deklaracje VAT za podatnika

Nasi klienci udzielają nam pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji, w tym deklaracji VAT. Czy możemy podpisywać te deklaracje?


RADA
Biura, posiadając stosowne pełnomocnictwa, mają uprawnienie do podpisywania deklaracji podatkowych.

UZASADNIENIE
Organy podatkowe bardzo różnie traktują fakt podpisywania deklaracji przez biura czy doradców podatkowych. Część z nich przyzwala na podpisywanie deklaracji jedynie doradcom podatkowym, uznając, że takie uprawnienie wynika z ustawy o doradztwie podatkowym i oczywiście z zakresu udzielonego upoważnienia do działania w imieniu podatnika. Uprawnienie do podpisywania deklaracji przez biura rachunkowe jest z kolei wywodzone z udzielonego przez podatnika pełnomocnictwa.
W piśmie PP/E-005-2-6/04 Izba Skarbowa w Olsztynie stwierdziła, że „nie ma przeszkód, aby deklaracje podatkowe PIT-4, PIT-5 i VAT-7 podpisywał i składał upoważniony przez podatnika pełnomocnik”. Izba Skarbowa w Rzeszowie w piśmie IS.I/1-050/103/03 z 11.03. 2004 r. stwierdziła natomiast, że „PIT-5 bezwzględnie wymaga podpisu podatnika, obok którego swój podpis może złożyć także doradca podatkowy. Co do deklaracji PIT-4 Izba wskazuje na możliwość podpisywania deklaracji, o ile powierzono doradcy obowiązki związane z obliczeniem podatku. Co do deklaracji VAT-7 Izba stwierdza możliwość podpisywania deklaracji zarówno przez podatnika, jak i doradcę”.
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście wyklucza z kolei, by zeznanie CIT-8 mogło być podpisane przez pełnomocnika – biuro rachunkowe, gdyż podpis musi pochodzić od osób uprawnionych do zarządzania jednostką, zgodnie z obowiązującymi przepisami czy nadanym statutem.
Opinie w tej sprawie są podzielone, ale należy skłonić się do poglądu, iż dopuszczalne jest podpisywanie deklaracji przez biura. Ministerstwo Finansów popiera możliwość składania zeznań i deklaracji przez pełnomocników. Dlatego, w celu wyeliminowania niepewności w tej kwestii, podjęło ono działania zmierzające do przedstawienia odpowiednich regulacji ustawowych w tym zakresie. MF wyda zalecenie urzędom skarbowym, aby nie negowały deklaracji podpisanych tylko przez pełnomocników przedsiębiorców. W odpowiedzi na zapytanie poselskie w tej sprawie podsekretarz stanu Marian Banaś podkreślił, iż nie oznacza to jednak, że istnieje podstawa prawna do podważania skuteczności złożonych dotychczas zeznań i deklaracji podpisanych przez doradców podatkowych, na których przepisy ustawy o doradztwie podatkowym nakładają obowiązek podpisania deklaracji sporządzonej w imieniu i na rzecz podatnika. Poinformował też o opracowaniu wytycznych dla urzędów skarbowych. W dokumencie tym ma się znaleźć zalecenie niekwestionowania składanych zeznań i deklaracji podpisanych przez pełnomocnika przy braku podpisu przedsiębiorcy.

• art. 99 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Iwona Skrok
doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK