| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy zaliczyć do kosztów fakturę telekomunikacyjną

Kiedy zaliczyć do kosztów fakturę telekomunikacyjną

Rok podatkowy naszej spółki zakończył się 31 czerwca br. W lipcu otrzymaliśmy fakturę telekomunikacyjną. Dotyczy ona czerwca, czyli poprzedniego roku podatkowego. Data wpływu to 15 lipca, a data zapłaty to 31 lipca. Do jakiego okresu podatkowego powinniśmy ją zaliczyć?

Projekt zmian
Kolejnym argumentem przemawiającym za taką interpretacją jest projekt zmian ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli projekt ten wejdzie w życie w niezmienionej formie, to będzie obowiązywał nowy przepis dotyczący rozliczenia kosztu w czasie.
W projekcie przewidziano odrębne zasady rozliczania kosztów w czasie w zależności od tego, czy jest to koszt bezpośrednio czy pośrednio związany z przychodem. Koszty bezpośrednio związane z przychodami będą zasadniczo przypisywane do okresu, w którym powstanie przychód (a jeżeli to będzie niemożliwe, to w momencie poniesienia). Natomiast koszty pośrednio związane z przychodami będą potrącane w dacie ich poniesienia. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do ustawy definicji pojęcia „poniesienie kosztu”. Brzmi ona następująco:
za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto w księgach rachunkowych (zaksięgowano) jako koszt na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Z rządowej propozycji wynika więc potwierdzenie dla opisanej praktyki rozliczania kosztów pośrednich. Jeżeli projekt wejdzie w życie, podział na koszty pośrednie i bezpośrednie będzie miał decydujące znaczenie dla rozliczania kosztow w czasie (projekt jest dostępny na stronie internetowej Sejmu www.sejm.pl – druk nr 733).

• art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Marta Balcer
ekspert w zakresie podatku dochodowego
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK