| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy amortyzować samochód osobowy o wartości 1500 zł

Czy należy amortyzować samochód osobowy o wartości 1500 zł

Spółka zakupiła od osoby fizycznej samochód osobowy w cenie 1500 zł. Czy samochód ten można amortyzować jednorazowo, na podstawie umowy kupna? Czy VAT od zakupów związanych z eksploatacją tego samochodu podlega odliczeniu?

Natomiast jeśli nabyty samochód będzie użytkowany przez okres nieprzekraczający roku, to tym samym nie spełnia warunków zaliczenia go do środków trwałych, a wydatek poniesiony na jego nabycie można zaliczyć jednorazowo w ciężar kosztów. Jednak gdy okaże się, że faktyczny okres używania samochodu przekroczy rok – podatnik jest zobowiązany w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął:
• zaliczyć samochód do środków trwałych, przyjmując go do ewidencji w cenie nabycia albo koszcie wytworzenia,
• dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres dotychczasowego używania pojazdu, obliczonych przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej określonej w „Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych”,
• stosować określoną w wykazie stawkę amortyzacji, tj. 20% dla samochodów osobowych, w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych,
• wpłacić, w terminie do 20. dnia danego miesiąca, do właściwego urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie samochodu do dnia, w którym okres jego używania przekroczył rok, i naliczoną kwotę odsetek wykazać w składanych deklaracjach lub zeznaniu.
Wydatki związane z bieżącą eksploatacją samochodu zaliczonego do środków trwałych i wykorzystywanego w działalności gospodarczej (np. na zakup paliwa, wymianę oleju, wymianę opon, przegląd techniczny) stanowią koszty uzyskania przychodu w pełnej, faktycznie poniesionej wysokości.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie ogranicza w żaden sposób prawa do odliczania podatku naliczonego od napraw samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Jeśli zatem podatnik prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną, to może w pełni odliczać podatek naliczony od zakupu usług związanych z remontami posiadanych samochodów, zakupu części zamiennych do takich samochodów czy też materiałów eksploatacyjnych innych niż paliwa, a więc płynu do chłodnicy, olejów smarowych, płynu do spryskiwaczy itp.

• art. 22e, art. 22f, art. 22d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Urszula Kucypera
główna księgowa


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »