| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy amortyzować samochód osobowy o wartości 1500 zł

Czy należy amortyzować samochód osobowy o wartości 1500 zł

Spółka zakupiła od osoby fizycznej samochód osobowy w cenie 1500 zł. Czy samochód ten można amortyzować jednorazowo, na podstawie umowy kupna? Czy VAT od zakupów związanych z eksploatacją tego samochodu podlega odliczeniu?


RADA
Samochód osobowy o wartości 1500 zł, jeśli zostanie zaliczony do środków trwałych, można zamortyzować jednorazowo w miesiącu oddania do używania lub w miesiącu następnym.
VAT od zakupów związanych z eksploatacją samochodu osobowego (oprócz paliwa) podlega odliczeniu.

UZASADNIENIE
Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów muszą prowadzić ewidencję wyposażenia.
Ewidencja wyposażenia obejmuje tylko te składniki, których wartość początkowa, w rozumieniu odrębnych przepisów, przekracza 1500 zł. Natomiast na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, gdy wartość początkowa środka trwałego w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3500 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3500 zł, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych albo dokonać amortyzacji jednorazowo – w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego albo w miesiącu następnym.
Co rozumiemy przez wyposażenie
Wyposażeniem są rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone do środków trwałych.
Ponadto, zgodnie z art. 22d. updof, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł. Wydatki te stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
Amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
• budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
• maszyny, urządzenia i środki transportu,
• inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, zwane środkami trwałymi.
Jeśli zatem składnik majątku spełnia warunki uznania go za środek trwały, a jego wartość początkowa nie przekracza 3500 zł, podatnik może wybrać jedno z następujących rozwiązań:
• nie zaliczać go do środków trwałych, a wydatek poniesiony na jego nabycie zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania, lub
• zaliczyć taki składnik majątku do środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych na zasadach ogólnych albo zamortyzować go jednorazowo w miesiącu oddania do używania lub w miesiącu następnym.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »