| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować opłatę za koncesję

Jak zaewidencjonować opłatę za koncesję

Niedawno otrzymaliśmy koncesję na prowadzenie stacji benzynowej. Uzyskanie koncesji wiązało się z opłatami. Jak należy zaewidencjonować te opłatę?

RADA
Opłatę za uzyskanie koncesji należy – w rozumieniu ustawy o rachunkowości – zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych. Jako wartość niematerialną i prawną koncesję należy amortyzować. Natomiast do celów podatkowych wydatek poniesiony na koncesję stanowi koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia. Przykład ewidencji na kontach opisujemy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Ustawa o rachunkowości zalicza koncesję do wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy do wartości niematerialnych i prawnych zaliczamy nabyte przez jednostkę prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, w szczególności:
a) autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,
b) prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,
c) know-how.

MSR
Również zapisy MSR nr 38 – „Wartości niematerialne i prawne” (który wprawdzie nie wymienia szczegółowo, co należy zakwalifikować do wartości niematerialnych i prawnych) pozwalają wywnioskować z definicji aktywów oraz wartości niematerialnych i prawnych, że opłata za koncesję jest składnikiem niematerialnym i prawnym.

Koncesja w prawie podatkowym
Ustawa o podatku od osób prawnych i od osób fizycznych nie klasyfikuje koncesji do wartości niematerialnych i prawnych. Ponieważ opłaty za uzyskanie koncesji nie zostały umieszczone na liście wyłączeń, należy stwierdzić, że stanowią one koszt uzyskania przychodu.

MF
Ministerstwo Finansów w piśmie z 20 czerwca 2001 r. skierowanym do izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej (nr PB3/GM-8214-99/01) wyrażało stanowisko, że w sytuacji jednorazowego poniesienia wydatku na koncesję wydatek ten w pełnej wysokości stanowi koszt uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym został faktycznie poniesiony. Natomiast w przypadku gdy opłaty koncesyjne płacone są w ratach, do kosztów uzyskania przychodów może zostać zaliczona tylko faktycznie zapłacona w danym roku rata opłaty za udzieloną koncesję.
Ze stanowiska tego wynika, że opłaty koncesyjne obciążają koszty bieżącego okresu lub rozlicza się je w czasie według zasady kasowej.

UWAGA!
Odmienności występujące między przepisami ustawy o rachunkowości i przepisami ustaw podatkowych dotyczące koncesji stanowią stałą różnicę między wartościami podatkowymi i bilansowymi. Dlatego nie powstaje obowiązek ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

UWAGA!
Odpisy amortyzacyjne od wartości uzyskanej koncesji nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, ponieważ z przepisów podatkowych wynika odmienny sposób rozliczenia koncesji.

•  art. 3 ust. 1 pkt 14, pkt 17 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
•  art. 46, art. 47 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 144, poz. 1045
•  art. 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Justyna Grywińska
księgowa z licencją MF
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK