| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy korzystając z ulgi na zakup kas, można odliczyć podatek naliczony przy zakupie kasy

Czy korzystając z ulgi na zakup kas, można odliczyć podatek naliczony przy zakupie kasy

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność oraz podatnikiem VAT. Od 1 września 2006 r. muszę ewidencjonować sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej. Moja kasa będzie niedroga, około 1000 zł brutto. Jak prawidłowo rozliczyć ten zakup w zakresie podatku VAT?


W konsekwencji do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatek poniesiony na zakup kasy w pełnej wysokości. Czyli wydatek netto powiększony o ewentualny, niepodlegający odliczeniu, podatek naliczony przy zakupie kasy.

Przykład
Podatnik, u którego występuje wyłącznie sprzedaż opodatkowana, kupił kasę fiskalną za kwotę 800 zł netto (976 zł brutto). W tej sytuacji podatnik może pomniejszyć podatek należny o 176 zł podatku naliczonego przy zakupie kasy fiskalnej (poz. 46 i 47 deklaracji VAT-7/VAT-7K), skorzystać z ulgi na zakup kasy w wysokości 400 zł (poz. 51 lub 54 deklaracji VAT-7/VAT-7K) oraz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę netto wydatku na zakup kasy (800 zł).

• art. 86 ust. 1 oraz art. 113 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »