| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy korzystając z ulgi na zakup kas, można odliczyć podatek naliczony przy zakupie kasy

Czy korzystając z ulgi na zakup kas, można odliczyć podatek naliczony przy zakupie kasy

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność oraz podatnikiem VAT. Od 1 września 2006 r. muszę ewidencjonować sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej. Moja kasa będzie niedroga, około 1000 zł brutto. Jak prawidłowo rozliczyć ten zakup w zakresie podatku VAT?

Czy można odliczyć podatek VAT naliczony od należnego (na ogólnych zasadach, tak jak zakup innych towarów i usług) i dodatkowo 50% wartości netto kasy fiskalnej ująć w deklaracji VAT? Czy można wartość netto kasy fiskalnej zaliczyć w koszty uzyskania przychodu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym?

RADA
Prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz prawo do ulgi na zakup kas funkcjonują niezależnie od siebie. W konsekwencji jak najbardziej dopuszczalne jest odliczenie podatku naliczonego przy zakupie kasy fiskalnej oraz skorzystanie z ulgi na zakup kas. Wydatek na zakup kasy (w kwocie netto) może również zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE
Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasada ta dotyczy również zakupów kas fiskalnych. W konsekwencji prawo do odliczenia w przypadku zakupu kas fiskalnych przysługuje w zakresie, w jakim kasy te będą wykorzystywane do ewidencjonowania sprzedaży opodatkowanej podatnika. A zatem w przypadku podatników, u których występuje wyłącznie sprzedaż opodatkowana, odliczony może być cały podatek naliczony przy zakupie kasy.

WAŻNE!
Podatnikom dokonujących tylko i wyłącznie czynności opodatkowanych będzie przysługiwało odliczenie całego podatku naliczonego od zakupu kasy fiskalnej.

Niezależnie od możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie kasy fiskalnej podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie sprzedaży przy wykorzystaniu kas fiskalnych mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup kas. Ulga ta przysługuje w wysokości 50% ceny netto zakupionych kas. Oczywiście, chodzi tutaj o kasy zgłoszone na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Ulga przysługuje do kwoty nie większej jednak niż 2500 zł.

Uprawnienia powyższe funkcjonują niezależnie. Całkowicie dopuszczalne jest odliczenie podatku naliczonego przy zakupie kasy fiskalnej oraz skorzystanie z ulgi na zakup kas.

Wydatek na zakup kasy fiskalnej stanowi również „normalny” koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Kupując kasę fiskalną, podatnik realizuje bowiem obowiązek nałożony na niego przepisami prawa. A więc nie ulega wątpliwości, że jest to wydatek ponoszony w celu osiągnięcia przychodu (por. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Co więcej, wydatek na zakup kas jest kosztem uzyskania przychodów bez pomniejszania o wartość ulgi na zakup kas (por. przykładowo pismo Naczelnika II Urzędu Skarbowego w Kielcach z 30 grudnia 2003 r., sygn. OG-005-294/ 2003/KW / /54/03, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/ czy też pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z 15 lipca 2004 r., sygn. US.I/423-16/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »