| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Porady prawne

Jak opodatkować czynności wchodzące w skład usługi transportowej

Aktualizacja: 14.07.2006

Jesteśmy firmą transportową. Na zlecenie naszych kontrahentów przewozimy towary w Polsce. W podpisywanych przez nas umowach odrębnie określane są koszty paliwa, przestojów, parkingów, noclegów kierowców. Jakimi stawkami powinniśmy opodatkować te czynności? Czy każdą z nich możemy opodatkować odrębną stawką? »

Czy podarowany środek trwały można amortyzować indywidualną stawką amortyzacji

Aktualizacja: 14.07.2006

Otrzymałem w formie darowizny używany 5-letni samochód powypadkowy (zapłaciłem podatek od darowizny). Czy będę mógł go amortyzować? Samochód przed wypadkiem był amortyzowany w innej firmie. Czy możliwe jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji? »

Jak dokumentować usługi niematerialne

Aktualizacja: 14.07.2006

Oferujemy usługi księgowe dużym firmom z kapitałem zagranicznym. Firmy te często świadczą lub uzyskują z zagranicy tzw. usługi niematerialne. Czasami jedynym śladem, jaki zostaje po takiej usłudze, jest faktura wystawiona przez zagranicznego kontrahenta. Wiemy, że zagadnienia te nierzadko są przedmiotem kontroli urzędu skarbowego. Jak dokumentować świadczenie tych usług, by związane z tym ryzyko było jak najmniejsze? »

Jak zaewidencjonować w kasie eksport towarów dla osoby fizycznej

Aktualizacja: 13.07.2006

Jeśli sprzedaję towar kontrahentowi z Ukrainy, wystawiając dokument SAD z datą 28 marca 2006 r., z jaką datą i jaką stawką mam zaewidencjonować tę sprzedaż na kasie fiskalnej? Ze stawką 0% nie mogę zaewidencjonować, ponieważ towar nie został odprawiony. Jeśli nie uzyskam potwierdzenia wywozu, to nie muszę wykazywać sprzedaży w ewidencji. Czy mogę również nie ewidencjonować jej na kasie fiskalnej? »

Jak opodatkować zakup prezentu dla pracownika odchodzącego na emeryturę

Aktualizacja: 13.07.2006

W związku z przejściem na emeryturę firma kupiła pracownikowi ze środków obrotowych drukarkę za ok. 500 zł brutto (w firmie nie ma ZFŚS). Czy fakturę można ująć w koszty firmy? Co z VAT? Czy kwota prezentu stanowi dla pracownika przychód, który trzeba opodatkować i oskładkować? »

Czy tłumaczenie dokumentu stanowi koszt

Aktualizacja: 12.07.2006

Nasza spółka rozpoczęła współpracę z zagranicznymi usługodawcami. W związku z tym pojawiły się dokumenty (umowy, faktury, dokumenty stanowiące podstawę wyliczenia kosztów faktur etc.) w jęz. angielskim. Czy powinnam oddać te dokumenty do tłumacza? Czy koszt takiego tłumaczenia stanowi koszt uzyskania przychodów? »

Jak opodatkować sprzedaż programu komputerowego

Aktualizacja: 12.07.2006

Zakupujemy programy komputerowe od naszego kontrahenta z Niemiec. Są one przesyłane przez Internet. Kontrahent w ramach tej transakcji oferuje serwis i uaktualnienia przez Internet. Czy w związku z tym powinniśmy rozliczyć import usług elektronicznych? »

Jak prawidłowo rozliczyć kompensatę należności i zobowiązań w walucie obcej

Aktualizacja: 11.07.2006

Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której dokonuję transakcji międzynarodowych (tj. wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw oraz importu i eksportu). Zdarza się, że rozliczam się z kontrahentami zagranicznymi w formie kompensaty należności bądź zobowiązań. Jak mam je prawidłowo rozliczać dla celów podatkowych? Czy występują tu różnice kursowe? »

Kto odpowiada za wpłacenie podatków, jeśli księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Aktualizacja: 11.07.2006

W umowie o świadczeniu usług księgowych jest zapis, że biuro rachunkowe zgodnie z art. 31 ustawy - Ordynacja podatkowa przejmuje na siebie obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zobowiązań wynikających z przepisów o ubezpieczeniach społecznych oraz ubezpieczeniu zdrowotnym. Co on w praktyce oznacza? »

Jak należy rozliczać w VAT transakcje wykonywane przez biuro podróży

Aktualizacja: 10.07.2006

Biuro podróży korzysta ze szczególnej procedury rozliczania VAT od marży (art. 119). Czy zawarcie umowy cywilnej (zlecenia), dotyczącej np. opieki pilota, będzie przy obliczaniu marży zaliczone do usług obcych (opodatkowane marżą), czy też do usług własnych (opodatkowane na zasadach ogólnych)? Jak ustalić podstawę opodatkowania? »

Czy wypłacający odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji jest płatnikiem

Aktualizacja: 07.07.2006

Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem. Zgodnie z umową o zakazie konkurencji zobowiązaliśmy się do comiesięcznego wypłacania mu określonej kwoty pieniężnej. Czy w związku z wypłacaniem tego odszkodowania powinniśmy naliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych? »

Czy pozostałą do odliczenia ulgę mieszkaniową wykazaną w zeznaniu za 2005 r. można odliczyć w PIT-5

Aktualizacja: 07.07.2006

W zeznaniu rocznym PIT-36 za 2005 r. w części - odliczenia od podatku znajduje się pozycja - ulgi mieszkaniowe do odliczenia w latach następnych. Czy ustalona tam kwota może być odliczona w składanych przeze mnie bieżących deklaracjach PIT-5, czy też dopiero w zeznaniu rocznym za 2006 r.? »

Jak rozliczyć różnice kursowe powstałe z powodu odstąpienia od umowy

Aktualizacja: 07.07.2006

Firma polska wypłaciła firmie ukraińskiej 1000 USD jako zaliczkę na poczet zakupu towarów. Po tygodniu firma ukraińska odstąpiła od wykonania dostawy i zwróciła zaliczkę. W wyniku tej operacji firma polska poniosła koszt z tytułu różnic kursowych. Czy będzie on kosztem podatkowym? Jak należy zaewidencjonować tę transakcję? »

Czy można refakturować koszty eksploatacji przy oddaniu samochodu w użytkowanie

Aktualizacja: 06.07.2006

Zgodnie z umową o współpracy przedstawiciel handlowy, podatnik VAT, prowadzący działalność gospodarczą, użytkuje samochód osobowy spółki. Spółka na koniec miesiąca ma obciążać przedstawiciela handlowego kosztami zakupionego i zużytego paliwa, amortyzacji i ubezpieczenia samochodu. Czy można w tym przypadku dokonywać refakturowania? »

Jak ująć w księgach rachunkowych zabezpieczenie kredytu udzielonego innej firmie

Aktualizacja: 06.07.2006

Posiadamy depozyt w banku, który jest zabezpieczeniem spłaty kredytu udzielonego innej firmie. Obecnie firma ta ogłosiła upadłość i nie spłaciła części kredytu. Bank przeznaczył część naszego depozytu na spłatę zadłużenia. W jaki sposób powinnam dokonać księgowania? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »