| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można korygować fakturę, która nie została doręczona nabywcy

Czy można korygować fakturę, która nie została doręczona nabywcy

Wystawiliśmy błędnie fakturę VAT. Kontrahent nie otrzymał tej faktury, a nasza firma posiada jej oryginał i kopię. Czy możemy w takiej sytuacji wystawić fakturę korygującą?


RADA
W przypadku gdy wystawili Państwo błędnie fakturę, zaś jej oryginał nie został doręczony nabywcy, powinniście taką fakturę anulować. Faktura ta nie została bowiem wprowadzona do obrotu.

UZASADNIENIE
Faktura wystawiona w błędny sposób może zostać albo poprawiona poprzez fakturę korygującą, albo anulowana.
W opisanej przez Państwa sytuacji nieprawidłowe byłoby wystawienie faktury korygującej, ponieważ ma ona za zadanie korygowanie danych umieszczonych na fakturze pierwotnej, doręczonej nabywcy, np. na skutek udzielenia przez sprzedawcę rabatu. Państwa kontrahent nie dysponuje oryginałem faktury, tak więc nie ma czego korygować.
W pytaniu podkreślają Państwo, że posiadacie zarówno oryginał faktury, jak i jej kopię. Anulowaną fakturę należy przekreślić i napisać na niej, że jest anulowana z podaniem przyczyny.
Podobnie w kwestii możliwości anulowania faktur wypowiadają się urzędy skarbowe w wydawanych interpretacjach, m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie w piśmie z 25 lipca 2006 r., nr PP.443/1/26/05, stwierdził, że „Przepisy ustawy o VAT ani przepisy aktów prawnych wykonawczych do tej ustawy nie regulują kwestii anulowania faktury, jednak w praktyce należy dopuścić możliwość anulowania błędnie wystawionej faktury. Dopuszczalna ona jednak będzie jedynie w sytuacji, gdy do transakcji faktycznie nie doszło, a zatem faktura nie dokumentuje rzeczywistej sprzedaży, a ponadto nie doszło do jej wprowadzenia do obrotu prawnego, a więc wystawca przedmiotowej faktury posiada zarówno kopię, jak i oryginał przedmiotowej faktury, a faktura nie zawiera potwierdzenia odbioru tej faktury przez kontrahenta. Ponadto z przedmiotowego dokumentu jednoznacznie winno wynikać, że został on anulowany. Natomiast w przypadku wprowadzenia faktury do obrotu prawnego pozostaje jedynie możliwość dokonania jej korekty”.

• § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Katarzyna Wojciechowska
ekspert w zakresie VAT
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Stawska

Magda Stawska posiada 20letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w strukturach pionu zasobów ludzkich, jak i pionu ryzyka, zdobywane w Polsce i zagranicą (Austria, Niemcy, Anglia, region Europy Środkowo-Wschodniej). Posiada doświadczenie w różnych branżach, jak bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenie, farmacja, telekomunikacja, energetyka, FMCG, produkcja. Kluczowe obszary ekspertyzy to zarządzane zmianą, diagnoza kultury organizacyjnej, projektowanie programów rozwojowych, zarządzanie wiedzą, rozwój kapitału ludzkiego. Specjalistka w dziedzinie międzykulturowych aspektów zarządzania zespołami i wielonarodowych aspektów organizacji. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań́, nowoczesnych technologii i startupów. Mentorka wydarzeń zorientowanych na rozwój innowacyjności i budowanie zespołów (Dragon’s Dean, Warsaw StartUpWeekend) Monitoruje trendy na rynku pracy i wyzwania człowieka w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Autorka programu mentoringu kariery zawodowej Start w Przyszłość́ (StartUpYourFuture) i książki „Alchemia Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę!” (Wydawnictwo Poltext) Inicjatywy autorskie dedykowane na rzecz aktywizacji kobiet społeczności StartUpWoman w ramach przedsiębiorczości stylu życia i przedsiębiorczości hybrydowej. Założycielka think tanka Start w Przyszłość #StartUpYourFuture. Współuczestniczyła w powstawaniu książki autorstwa Tim Clarka i Bruce Hazen) Business Models For Teams (Penguin Ramdom Hous) Doktorantka zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi badania nad kulturą organizacyjną w polskich instytucjach kultury. Certyfikowana assessor CAACDC (IES) i praktyk Business Model You.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK