| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy niezapłacony czynsz jest kosztem podatkowym

Kiedy niezapłacony czynsz jest kosztem podatkowym

Czy niezapłacony czynsz za użytkowanie lokalu stanowi koszt uzyskania przychodów w spółce z o.o.?


RADA
Niezapłacony czynsz może być kosztem uzyskania przychodów danego okresu tylko wtedy, gdy został zarachowany, a jego faktyczna płatność nastąpi w okresie późniejszym. Jednocześnie czynsz ten powinien odnosić się do przychodów tego okresu.

UZASADNIENIE
Opisany przez Państwa stan faktyczny nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, z jakiego powodu czynsz z tytułu wynajmu powierzchni użytkowej nie został bądź nie zostanie zapłacony.
Aby określony wydatek mógł być uznany za koszt podatkowy, powinien:
• spełniać ogólne warunki określone dla kosztów uzyskania przychodów oraz jednocześnie
• nie znajdować się na liście kosztów wymienionych wprost jako nieuznawane za koszty uzyskania przychodów.
Niewątpliwie zamknięty katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów nie zawiera pozycji określonej jako „niezapłacony czynsz za wynajem”. Należy więc opisany wydatek ocenić pod kątem spełnienia kryterium poniesienia w celu uzyskania przychodu. Aby bowiem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, powinien pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu. Wydatek powinien mieć także definitywny charakter, co oznacza, że jego wartość nie może zostać podatnikowi zwrócona.
WAŻNE!
Kosztem mogą być tylko wydatki faktycznie poniesione.
Wyjątkiem od tej reguły jest przepis określający, że potrącalne są również określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeśli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego. Jednak jeżeli zarachowanie nie jest możliwe, koszty mogą być potrącalne tylko w tym roku, w którym zostały poniesione. Oczywiście zakładamy, że w wynajmowanym lokalu spółka prowadzi działalność związaną z uzyskiwanym przychodem. W innych przypadkach niezapłacony przez spółkę czynsz nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodów.

PRZYKŁAD
Spółka otrzymała w związku z wynajmem fakturę VAT z kwotą 1000 zł czynszu do zapłaty za grudzień 2005 r., lecz z terminem płatności odroczonym do stycznia 2006 r. Spółka może 1000 zł zarachować w grudniu 2005 r., pomimo faktu, że faktyczna płatność zostanie dokonana dopiero w styczniu następnego roku.
Na koniec warto zauważyć, że jeśli fakt niepłacenia czynszu wynika z ustaleń stron, wówczas spółka będzie uzyskiwać przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w wysokości czynszu, który musiałaby zapłacić, gdyby wynajmowała lokal na tzw. warunkach rynkowych.

• art. 15 ust. 1 i 4, art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119

Marcin Gawlik
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »