| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć akcyzę, jeśli otrzymano zwrot sprzedanych towarów

Jak rozliczyć akcyzę, jeśli otrzymano zwrot sprzedanych towarów

Sprzedaliśmy partię win nabywcy w kraju. Wino należy do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Klient jednak po pewnym czasie zwrócił nam towar. Jak powinniśmy teraz postąpić? Podatek akcyzowy został już rozliczony. Czy powinniśmy wystawić fakturę korygującą?


RADA
Tak, należy wystawić fakturę korygującą. Ponadto powinni Państwo przyjąć zwrócone towary do magazynu. Przy czym w ewidencji należy je uwzględnić jako wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą. Natomiast przy kolejnej ich sprzedaży nie należy już naliczać podatku akcyzowego.

UZASADNIENIE
Ustawa o podatku akcyzowym zawiera zapis, że jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tych przepisach. Pod warunkiem, że kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.
W efekcie zwrot wyrobów przez odbiorcę do dostawcy nie będzie powodował zmniejszenia łącznej kwoty podatku akcyzowego do zapłaty.
Późniejsza sprzedaż tych samych wyrobów innemu odbiorcy, zgodnie z zasadą jednokrotności podatku akcyzowego, nie powinna pociągać za sobą ponownego obowiązku zapłaty tego podatku. Pod warunkiem że przy pierwszej sprzedaży spółka dokonała zapłaty akcyzy w należnej wysokości. A z treści pytania wynika, iż tak właśnie się stało. Zapłacili Państwo podatek akcyzowy z tytułu sprzedaży wina w należytej wysokości.
Zatem w przypadku zwrotu wyrobów akcyzowych (wina), od których został zapłacony podatek akcyzowy, spółka powinna odrębnie magazynować te wyroby z zapłaconą akcyzą. Przy ponownej ich sprzedaży nie powinna naliczać podatku akcyzowego. Stanowisko takie potwierdzają również organy celne, np. Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie w piśmie z 14 lutego 2006 r., nr 445000-PA-9104-80/05/207/KN.

• art. 4 ust. 5 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 160, poz. 1341

Ewa Michalak
ekspert w zakresie akcyzy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK