| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wymagania w stosunku do głównego księgowego

Wymagania w stosunku do głównego księgowego

Czy mogę pełnić funkcję głównej księgowej, jeżeli mam pięcioletni staż pracy, w tym trzy lata w księgowości, a w tych trzech latach dwa lata na stanowisku głównej księgowej? Ponadto ukończyłam średnią szkołę - technikum ekonomiczne o specjalności rachunkowość, a także studia, uzyskując tytuł magistra administracji.

 
Moim zdaniem brakuje Pani jeszcze 3 lata praktyki w księgowości. Ponieważ studia administracyjne nie są studiami ekonomicznymi, a ustawa takich wymaga. Przepis mówi wyraźnie o ekonomicznych wyższych studiach zawodowych. Jeśli ukończyłaby Pani ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe, to Pani 3-letnia praktyka w księgowości byłaby wystarczająca.

Wymogi odnośnie wykształcenia spełnia Pani w zakresie średniej szkoły ekonomicznej. Przy takim wykształceniu wymagane jest co najmniej 6 lat praktyki. Będzie Pani spełniała warunki, jeśli ukończy Pani np. ekonomiczne studia podyplomowe. Może też Pani zostać wpisana do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów albo posiadać świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub certyfikat księgowy, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Przypominam, że kwalifikacji określonych w ustawie o finansach publicznych do pełnienia funkcji głównego księgowego nie dają żadne kursy, szkolenia lub inne formy dokształcania pozaszkolnego z zakresu rachunkowości, niezależnie od czasu ich trwania, zakresu tematycznego oraz podmiotu organizującego takie formy kształcenia. Zgodnie z art. 45 ustawy o finansach publicznych głównym księgowym może być osoba, która:
1) ma obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, chyba że przepisy odrębne uzależniają zatrudnienie w jednostce sektora finansów publicznych od posiadania obywatelstwa polskiego,
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
3) nie była prawomocnie skazana za przestępstwa: przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo karne skarbowe,
4) spełnia jeden z poniższych warunków:
a) ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości,
b) ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości,
c) jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,
d) posiada świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub certyfikat księgowy, wydane na podstawie odrębnych przepisów.
 
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104)

Julia Pindor

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »