| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować nadwyżkę kosztów nad przychodami

Jak zaewidencjonować nadwyżkę kosztów nad przychodami

Jesteśmy stowarzyszeniem nieprowadzącym działalności gospodarczej. W jaki sposób zaksięgować nadwyżkę kosztów nad przychodami za 2005 r.?

Za 2004 r. nadwyżka przychodów nad kosztami została zaksięgowana na konto „Fundusz statutowy”. Czy zaksięgować na Zespół 4 czy Zespół 7, czy jeszcze inaczej?

Odpowiedź
Niestety, taki sposób księgowania nie jest poprawny.

Uzasadnienie
Nadwyżkę przychodów nad kosztami, zgodnie z rozporządzeniem MF, zwiększają przychody w następnym roku obrotowym lub fundusz statutowy. Z opisu wynika, że stowarzyszenie skorzystało z możliwości podwyższenia funduszu, dlatego dodatnia różnica między przychodami a kosztami została ujęta na koncie „Fundusz statutowy”.

Jeżeli w danym roku obrotowym koszty statutowe przekraczają przychody uzyskane w tym okresie, nadwyżka kosztów nad przychodami zwiększa koszty w roku następnym. Oznacza to, że po ustaleniu wyniku finansowego i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego ujemną różnicę należy przeksięgować na stronę Wn konta 640 „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” ze strony Ma konta 860 „Wynik finansowy”. W następnym roku obrotowym z konta „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” przeniesie się na konto 400 „Koszty działalności statutowej”.

UWAGA!
Jeżeli jednostka prowadzi działalność gospodarczą, wtedy nadwyżkę kosztów nad przychodami po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego z konta 860 „Wynik finansowy” należy przeksięgować na konto 820 „Rozliczenie wyniku finansowego”.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Gyöngyvér Takáts

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK