| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dostarczeniem towaru

Kiedy odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dostarczeniem towaru

W jakim terminie można odliczyć VAT z faktury z 15 sierpnia br. za zakupiony środek trwały, jeżeli jego dostawa nastąpi 30 listopada br.?


RADA
Ponieważ zakupiony środek trwały zostanie dostarczony dopiero 30 listopada, a faktura została wystawiona 15 sierpnia, powinni Państwo obniżyć podatek należny o wynikający z niej podatek naliczony dopiero w deklaracji za listopad br.

UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że fakturę za zakupiony środek trwały otrzymali Państwo 15 sierpnia br., zaś sam środek trwały zostanie Państwu dostarczony 30 listopada br.

W związku z tym w tej sytuacji będą miały zastosowanie regulacje, o których mowa w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT. Jeżeli podatnik otrzymał fakturę przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, tak jak ma to miejsce w opisanej przez Państwa sytuacji, nabywa prawo do obniżenia podatku należnego z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Według organów podatkowych warunkiem nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel jest jego fizyczne posiadanie. Przyjmując taką interpretację, powinni Państwo rozliczyć otrzymaną fakturę dopiero w deklaracji za listopad, czyli miesiąc otrzymania towaru. Taki sposób rozliczenia otrzymanej faktury nie narazi Państwa na konflikt z urzędem skarbowym i zarzut zbyt wczesnego odliczenia podatku naliczonego, co może nawet skutkować zaniżeniem kwoty VAT do zapłaty.

Warto jednak wspomnieć, że według Kodeksu cywilnego przeniesienie własności rzeczy oznaczonych co do tożsamości, np. samochodu, następuje już w wyniku zawarcia przez Państwa samej umowy (art. 155 § 1 k.c.).

WAŻNE!
Według Kodeksu cywilnego przeniesienie własności rzeczy oznaczonych co do tożsamości następuje w wyniku zawarcia umowy.

W takiej sytuacji, jeżeli Państwa środek trwały jest rzeczą oznaczoną co do tożsamości, moglibyście rozliczyć otrzymaną fakturę już w deklaracji za sierpień. Stalibyście się bowiem właścicielami tego środka już w momencie zawarcia samej umowy sprzedaży. Oznacza to, że mimo iż środek ów zostanie Państwu dostarczony dopiero w listopadzie, macie prawo nim rozporządzać, np. sprzedać komuś innemu. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na dotychczasową praktykę organów podatkowych może to Państwa narazić na konflikt z nimi.

• art. 86 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Katarzyna Wojciechowska
ekspert w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »