| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ewidencja zakupu kasy fiskalnej

Ewidencja zakupu kasy fiskalnej

Na jakich kontach zaksięgować zakupy inwestycyjne realizowane z rachunku dochodów własnych? Jak ująć w księgach 50% ulgę z tytułu zakupu kasy fiskalnej jako środka trwałego?

Jak ewidencjonować naliczony VAT podlegający odliczeniu od podatku należnego od zakupu kasy fiskalnej ze środków rachunku dochodów własnych?


Zakup kasy fiskalnej powinien zostać zaliczony do środków trwałych, a co za tym idzie powinien zostać zaksięgowany ma koncie 011 „Środki trwałe”, jeżeli spełnia następujące warunki: przewidywany okres ekonomicznej użyteczności jest dłuższy niż rok, urządzenie jest kompletne i zdatne do użytkowania, urządzenie jest przeznaczone na potrzeby jednostki. Warunki takie definiuje art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z o rachunkowości. Zgodnie z definicją ustawową, środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Do środków trwałych zalicza się m.in. maszyny i urządzenia.

Do celów ewidencji podatku od towarów i usług (VAT) należy utworzyć konto 225 „Rozrachunki z budżetami”.
Do tego konta należy prowadzić konta analityczne:
• „VAT naliczony”,
• „VAT należny”,
• „Rozliczenie z urzędem skarbowym”.

Na koniec okresu rozrachunkowego salda kont analitycznych „VAT naliczony” i „VAT należny” należy przeksięgować na konto analityczne „Rozliczenie z urzędem skarbowym”. Saldo Wn tego konta będzie wskazywało na należność od urzędu skarbowego, tj. zwrot podatku VAT. Saldo Ma konta będzie wskazywało na zobowiązanie wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku VAT.

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2500 zł (art. 111 ust. 4 ustawy o VAT).

Odliczenie może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za miesiące następujące po tym miesiącu.

Odliczenie od podatku części kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących należy odnieść na pozostałe koszty operacyjne, tj. konto 760 „Pozostałe przychody i koszty operacyjne”.
Jednocześnie zobowiązanie wobec urzędu skarbowego ulegnie zmniejszeniu o kwotę „ulgi”.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PODSTAWY PRAWNE
• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 128, poz. 1069)
• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142 poz. 1020)

Sławomir Heciak

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK