| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje przychód z wykonania usługi reklamowej

Kiedy powstaje przychód z wykonania usługi reklamowej

Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność w zakresie usług reklamowych. Polegają one głównie na udostępnianiu, przygotowywaniu, instalowaniu i serwisowaniu powierzchni reklamowych zamieszczanych na nośnikach reklamowych stanowiących naszą własność. Jak ustalić moment powstania przychodu?

Czy takie usługi powinniśmy potraktować jak najem?

RADA
Nie, w tym przypadku nie mamy do czynienia z najmem. Przychód powstanie więc z dniem wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wykonano usługę.

UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że wspomniane usługi reklamowe są świadczone na nośnikach reklamowych stanowiących własność spółki. Obejmują one czynności mające na celu opracowywanie i zamieszczanie reklam na tych nośnikach. Zatem nie dotyczą tylko wynajmowania powierzchni reklamowej.

Oznacza to, że w tej sytuacji przychód powstanie w dniu wystawienia faktury, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym usługa reklamowa została wykonana. Przypomnijmy, że najem polega na oddaniu najemcy rzeczy do używania w zamian za płacony przez niego czynsz. Jeśli działalność spółki polegałaby na samym udostępnianiu nośników reklamowych za umówiony czynsz, mielibyśmy do czynienia z umową najmu. Dodajmy, że za przychód z takiej umowy uważa się przychód należny określony na dzień, w którym należność wynikająca z zawartej umowy staje się wymagalna.

Przykład
Spółka zawarła umowę, w myśl której udostępniła firmie handlowej nośnik reklamowy, stanowiący jej własność. W umowie przewidziano też, że nośnik powinien być wykorzystany przez najemcę zgodnie z przeznaczeniem. Płatność czynszu ustalono na 5 dzień miesiąca za miesiąc poprzedni. W tym też terminie powstanie przychód z tytułu zawartej umowy.

• art. 12 ust. 3, 3a i 3c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
• art. 659 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie podatków dochodowych
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »