| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przy zwrocie nienależnie pobranych świadczeń płatnik musi korygować deklaracje

Czy przy zwrocie nienależnie pobranych świadczeń płatnik musi korygować deklaracje

Kontrola ZUS stwierdziła niesłusznie wypłacone pracownikowi w 2005 r. zasiłki chorobowe. Pracownik musi zwrócić te kwoty płatnikowi. Czy powinniśmy jako płatnik wykazywać zwrócone kwoty w składanych deklaracjach PIT-4 i PIT-11, czy może skorygować deklaracje za 2005 r.?

RADA
W tym przypadku nie ma konieczności korygowania deklaracji za 2005 r. Jeśli pracownik zwróci pracodawcy kwoty zasiłku, należy je rozliczyć w bieżących deklaracjach PIT-4 oraz w informacji PIT-11 sporządzonej za 2006 r. Płatnik powinien też dokonać korekty dokumentów składanych do ZUS.

UZASADNIENIE
Jeśli w kolejnych latach podatkowych pracownik zwróci świadczenia, które okazały się nienależne, kwota tego zwrotu nie będzie miała wpływu na deklaracje za okres, w którym zostały wypłacone, czyli w tym przypadku za 2005 r.

Płatnik ma obowiązek potrącić i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych pracownikowi lub postawionych mu do dyspozycji kwot wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. W opisanym przypadku przychód pracownika wykazany w deklaracjach za 2005 r. obejmował przychody faktycznie osiągnięte przez podatnika w tym roku podatkowym. W związku z tym płatnik nie musi korygować deklaracji za 2005 r.

Trzeba pamiętać, że podatnik dokonujący w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, w kwotach uwzględniających podatek dochodowy, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, ma prawo obniżyć podstawę obliczenia podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym dokonuje zwrotu tych świadczeń, o kwoty dokonanych zwrotów. W tym przypadku będzie to zeznanie za 2006 r. Prawo do tego odliczenia przysługuje, jeśli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika (art. 26 ust. 1 pkt 5 updof).

W związku z tym, jeśli płatnik potrąci zwrot wspomnianych świadczeń, powinien uwzględnić ich kwotę w bieżących deklaracjach PIT-4. Zwrócone kwoty wpłyną na zmniejszenie kwoty wynagrodzeń i zaliczek na podatek dochodowy. Kwoty zwróconych świadczeń będą też wykazane w informacji PIT-11 za 2006 r.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Zwrot nienależnie wypłaconego zasiłku chorobowego jest ujmowany w bieżących deklaracjach. Nie ma konieczności korygowania deklaracji za okres, w którym miała miejsce wypłata tego zasiłku. Jeśli zwrot nie następuje za pośrednictwem płatnika, podatnik ma prawo do odliczenia tego zwrotu od dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym nastąpił zwrot.

Należy też pamiętać, że jeśli pracownik zwróci pobrane świadczenia, płatnik będzie musiał skorygować dokumenty składane do ZUS, tj. raporty i deklaracje, za okresy, w których miała miejsce nadpłata zasiłku. Wystąpi tu również konieczność wyrównania należnych składek.

• art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 26 ust. 1 pkt 5, art. 38 ust. 1, art. 39 ust. 1, art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie
podatków dochodowych
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »