| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaka stawka ryczałtu dla usług optycznych

Jaka stawka ryczałtu dla usług optycznych

Czy wytwórstwo okularów korekcyjnych jest obciążone podatkiem ryczałtowym w wysokości 5,5 czy 8,5%? W czasie kontroli przedstawiciel urzędu skarbowego zakwestionował stosowaną przeze mnie stawkę 5,5% i rozliczył wykonanie okularów korekcyjnych stawką 8,5%.


Przykładem jest tu postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mogilnie z 18 marca 2005 r., nr PBII-415-3/05, w którym wprost stwierdzono, że:
(…) przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiałów własnych wykonawcy na zamówienie ludności podlegają opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%. Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi całość uzyskanego przychodu, tj. nie tylko wartość samej robocizny, lecz także przychody uzyskane ze świadczenia usług, łącznie z wartością części, które klient zakupił w tym zakładzie przed zamówieniem usługi lub w trakcie realizacji tego zamówienia. Zakupu soczewek i oprawy okularowej przez klienta w Pani zakładzie, które w dalszym etapie stają się materiałami wyjściowymi do wytworzenia okularów, nie można w żadnym wypadku utożsamiać z działalnością handlową, tak jak Pani błędnie sądzi.

W przypadku sprzedaży okularów wytworzonych na życzenie klienta z materiału wykonawcy całość uzyskanego z tego tytułu przychodu opodatkowana jest ryczałtem według stawki 5,5%.

• art. 4 ust. 1, art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) i f) i pkt 4 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Anna Welsyng
doradca podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »