| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaka stawka ryczałtu dla usług optycznych

Jaka stawka ryczałtu dla usług optycznych

Czy wytwórstwo okularów korekcyjnych jest obciążone podatkiem ryczałtowym w wysokości 5,5 czy 8,5%? W czasie kontroli przedstawiciel urzędu skarbowego zakwestionował stosowaną przeze mnie stawkę 5,5% i rozliczył wykonanie okularów korekcyjnych stawką 8,5%.


Przykładem jest tu postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mogilnie z 18 marca 2005 r., nr PBII-415-3/05, w którym wprost stwierdzono, że:
(…) przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiałów własnych wykonawcy na zamówienie ludności podlegają opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%. Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi całość uzyskanego przychodu, tj. nie tylko wartość samej robocizny, lecz także przychody uzyskane ze świadczenia usług, łącznie z wartością części, które klient zakupił w tym zakładzie przed zamówieniem usługi lub w trakcie realizacji tego zamówienia. Zakupu soczewek i oprawy okularowej przez klienta w Pani zakładzie, które w dalszym etapie stają się materiałami wyjściowymi do wytworzenia okularów, nie można w żadnym wypadku utożsamiać z działalnością handlową, tak jak Pani błędnie sądzi.

W przypadku sprzedaży okularów wytworzonych na życzenie klienta z materiału wykonawcy całość uzyskanego z tego tytułu przychodu opodatkowana jest ryczałtem według stawki 5,5%.

• art. 4 ust. 1, art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) i f) i pkt 4 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Anna Welsyng
doradca podatkowy
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK