| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaka stawka ryczałtu dla usług optycznych

Jaka stawka ryczałtu dla usług optycznych

Czy wytwórstwo okularów korekcyjnych jest obciążone podatkiem ryczałtowym w wysokości 5,5 czy 8,5%? W czasie kontroli przedstawiciel urzędu skarbowego zakwestionował stosowaną przeze mnie stawkę 5,5% i rozliczył wykonanie okularów korekcyjnych stawką 8,5%.

Kontrolujący przyjął, że wykonuję usługę z materiałów powierzonych, a nie, że wytwarzam wyrób w postaci okularów. Czy jest to zgodne z wykładnią Ministerstwa Finansów i NSA? Podkreślam, że dotyczy to klientów przychodzących z receptą, dla których wykonuję okulary korekcyjne z materiałów własnych. Jeżeli klient przychodzi z własną oprawką lub szkłami, jest to przeze mnie kwalifikowane do usług i opodatkowane stawką 8,5%.

RADA
Do przychodów z tytułu wytwarzania okularów korekcyjnych z materiałów własnych wykonawcy ma zastosowanie stawka 5,5% ryczałtu. Stanowisko kontrolującego co do opodatkowania tego rodzaju działalności stawką 8,5% jest więc nieprawidłowe. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
W przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wprowadzono rozróżnienie między działalnością wytwórczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów z materiałów własnych a działalnością wytwórczą z materiałów powierzonych przez zamawiającego. Wyrazem tego są odmienne stawki ryczałtu mające zastosowanie do tych rodzajów działalności. Mianowicie działalność wytwórczą z materiałów własnych należy opodatkować według stawki 5,5%. Natomiast przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego – według stawki 8,5%.
Pojęcie działalności wytwórczej zostało zawarte w art. 4 ust. 1 ustawy. Jest nią działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby. Mieści się tu również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika. Oznacza to, że przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiałów własnych wykonawcy na zamówienie ludności podlegają opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%. Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi całość uzyskanego przychodu. Jest nią nie tylko wartość samej robocizny, lecz także przychody uzyskane ze świadczenia usług wraz z wartością części, które zostały kupione przez klienta w zakładzie optycznym przed zamówieniem usługi lub w trakcie realizacji zamówienia.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Całość przychodu uzyskanego ze sprzedaży okularów wytworzonych na zamówienie klienta z materiału wykonawcy (optyka) jest opodatkowana ryczałtem według stawki 5,5%.

Z pytania wynika, że do przychodów osiąganych z tytułu wytwarzania okularów korekcyjnych z materiałów własnych w ramach realizacji recept była stosowana stawka 5,5%. Natomiast w przypadku wykonywania okularów z materiałów klienta przychody opodatkowane były według stawki 8,5%. Stosowane przez Czytelniczkę stawki były zatem zgodne z obowiązującymi przepisami. Kontrolujący nie miał podstaw do ich kwestionowania. Jego stanowisko co do opodatkowania przychodów z wytwarzania okularów z materiałów własnych według stawki 8,5% jest więc nieprawidłowe i niezgodne ze stanowiskiem prezentowanym w interpretacjach organów podatkowych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK