| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zakup licencji drogą internetową

Jak rozliczyć zakup licencji drogą internetową

Wydawnictwo dokonało zakupu licencji na zdjęcia, od amerykańskiej agencji fotograficznej, drogą internetową. Czy prawidłowe jest udokumentowanie zakupu usługi fakturą wewnętrzną?

Czy VAT naliczony należy odliczyć w tym samym miesiącu, w którym został wykazany podatek należny od tego zakupu?

RADA
W opisanej sprawie nastąpiło nabycie usługi elektronicznej (Wydawnictwo nabyło licencję na zdjęcia drogą internetową). W przypadku usług elektronicznych miejscem świadczenia i opodatkowania jest kraj nabywcy usługi, czyli Polska. Polski usługobiorca obowiązany jest wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą tę transakcję w ciągu 7 dni od dnia nabycia usługi. Podatnik zatem postąpił prawidłowo, dokumentując zakup fakturą wewnętrzną.
W przypadku importu usług pojawia się nie tylko podatek należny, lecz również podatek naliczony. Podatek naliczony odliczany jest w rozliczeniu za ten sam okres rozliczeniowy co podatek należny.

UZASADNIENIE
Usługą elektroniczną jest m.in. uzyskiwanie dostępu i pobieranie obrazów, fotografii i wygaszaczy ekranu za pomocą Internetu (załącznik I do rozporządzenia Rady UE). Należy zatem uznać, że w opisanej sprawie nastąpiło nabycie usługi elektronicznej.

W przypadku usług elektronicznych miejscem opodatkowania jest kraj, w którym nabywca posiada siedzibę. To po stronie polskiego nabywcy usług elektronicznych będącego podatnikiem występuje import usług. Po stronie polskiego nabywcy powstanie więc obowiązek podatkowy.

Nabywca dokonujący importu usług (w tym przypadku usług elektronicznych) wystawia fakturę wewnętrzną w ciągu 7 dni od dnia nabycia usługi. W przypadku importu usług pojawia się nie tylko podatek należny, lecz również podatek naliczony (art. 86 ust. 2 pkt 4).

Takie rozwiązanie powoduje, że z jednej strony podatnik deklaruje podatek należny z tytułu importu usług, a z drugiej strony dokonuje jego odliczenia jako podatek naliczony. Tak więc podatek z tytułu importu usług, co do zasady, jest neutralny dla podatnika. Równoważony jest bowiem przez odpowiadający mu podatek naliczony, odliczany w tym samym okresie (miesiącu lub kwartale). Usługobiorca ustala kwotę podatku od zapłaconej kwoty, stosując stawkę podatku VAT właściwą dla usług elektronicznych w Polsce, czyli stawkę 22%.

• art. 2 pkt 9, art. 2 ust. 26, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 19 ust. 1 i 4, art. 27 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• art. 11 rozporządzenia Rady UE nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. (Dz. Urz. UE Nr L 288)

Krystyna Dziedzic
ekspert w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »