| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Spółka z o.o. otrzymała pożyczkę na cele obrotowe od wspólnika, który jest właścicielem 50% jej udziałów. Czy naliczone i zapłacone odsetki od tej pożyczki są dla spółki kosztem uzyskania przychodu?


Ograniczenia w zaliczaniu do kosztów mają miejsce tylko wtedy, gdy wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca przekroczy łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki na dzień zapłaty odsetek.

Niestety, pojęcie „wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców” nie jest wyjaśnione w przepisach podatkowych. Według organów podatkowych chodzi tu o zadłużenie spółki wobec udziałowców z tytułu pożyczki oraz z wszelkich innych tytułów.

Zdaniem Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu:
(…) ponieważ w przedmiotowym przepisie mowa jest o „wartości zadłużenia”, bez wyraźnego określenia, z jakich tytułów to zadłużenie powstało, będzie on miał zastosowanie w przypadkach wypłaty odsetek od pożyczek (kredytów), kiedy zadłużenie Spółki, określone na dzień zapłaty odsetek, z jakiegokolwiek tytułu, wobec powyżej wymienionych podmiotów, przekroczy trzykrotność kapitału zakładowego Spółki. Do kwoty tego zadłużenia należy zaliczyć zarówno zadłużenie z tytułu pożyczek (kredytów), jak również wszelkie inne zadłużenia, w tym także wynikające z istniejących zobowiązań z tytułu dostaw towarów i usług (postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 13 maja 2005 r., sygn. ZD/406-46/CIT/05).

Jednak np. dopłaty do kapitału wniesione do spółki przez wspólników na podstawie art. 177–178 k.s.h. nie stanowią zadłużenia spółki również w znaczeniu art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop (postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 13 maja 2005 r., sygn. ZD/406-47/CIT/05).
Ponadto zdaniem organów podatkowych chodzi tu nie tylko o wymagalne zobowiązania, tj. takie, których termin płatności już upłynął.

Zadłużenie powstaje (...) w chwili powstania zobowiązania i nie jest związane z jego wymagalnością czy przeterminowaniem. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej na wielkość zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będą miały wpływ zobowiązania od momentu ich powstania, a nie tyko przeterminowane zobowiązania z ww. transakcji. Chodzi bowiem o ogół zobowiązań, niezależnie od tego, czy są to zobowiązania z przyszłymi terminami płatności, czy zobowiązania, których termin płatności już minął
(z decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 lutego 2006 r., sygn. 1401/PD-006-639/05/EP).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK