| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Spółka z o.o. otrzymała pożyczkę na cele obrotowe od wspólnika, który jest właścicielem 50% jej udziałów. Czy naliczone i zapłacone odsetki od tej pożyczki są dla spółki kosztem uzyskania przychodu?


Wartość zadłużenia spółki liczy się tylko na dzień zapłaty odsetek od pożyczki. W pozostałym czasie wartość ta nie podlega badaniu na potrzeby omawianych przepisów. Taki zapis ustawy daje jedną z możliwości uniknięcia omawianych ograniczeń, gdy poziom wartości zadłużenia przekracza trzykrotność kapitału zakładowego spółki. Jeżeli spółka może właśnie na dzień zapłaty odsetek od pożyczki udzielonej przez znacznego udziałowca zmniejszyć swoje zadłużenie wobec wspólników – pozwoli to uniknąć (przynajmniej w części) wyłączenia odsetek z kosztów podatkowych.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Według art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop wartość zadłużenia spółki liczy się tylko na dzień zapłaty odsetek od pożyczki. Wartość zadłużenia rozumiana jest tu jednak jako zadłużenie nie tylko z tytułu pożyczek, ale też np. z istniejących zobowiązań z tytułu dostaw towarów i usług.

Jeżeli wartość zadłużenia przekroczy trzykrotność kapitału zakładowego spółki – odsetki od części pożyczki, która przekroczy tę trzykrotność, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Przykład
Wspólnik X ma 25% głosów na zgromadzeniu wspólników Oscylator Sp. z o.o. Kapitał zakładowy Oscylator Sp. z o.o. wynosi 100 000 zł. Wspólnik X udzielił spółce pożyczki w wysokości 500 000 zł. Spółka nie ma innego zadłużenia wobec swoich wspólników ani wobec udziałowców swoich wspólników. Nadwyżka pożyczki ponad trzykrotność kapitału zakładowego wynosi 200 000 zł. Procentowy stosunek tej nadwyżki do trzykrotności kapitału zakładowego wynosi:
200 : 300 = 2 : 3 = 67% – taka więc część wszystkich odsetek od tej pożyczki nie będzie kosztem podatkowym spółki Oscylator. Innymi słowy odsetki od kwoty 200 000 zł nie będą kosztem uzyskania przychodu.
Wartość kapitału zakładowego spółki liczy się w przypadku omawianych przepisów również specyficznie. Bierze się bowiem pod uwagę tylko faktycznie wniesione wkłady na ten kapitał. Przy tym nie uwzględnia się wkładów w postaci wierzytelności z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługujących udziałowcom wobec tej spółki. Do kapitału nie zalicza się też wkładów w postaci wartości niematerialnych lub prawnych, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a–16m updop.

Przykład
Dane takie jak w powyższym przykładzie, z tym że kapitał zakładowy został w 50% pokryty licencją, która na skutek zaprzestania działalności, w której była wykorzystywana, nie jest amortyzowana. W takiej sytuacji dla celów zaliczania do kosztów odsetek od pożyczki danej przez udziałowca kapitał zakładowy spółki wynosi 50 000 zł. Spółka nie ma innego zadłużenia wobec swoich wspólników ani wobec udziałowców swoich wspólników. Nadwyżka pożyczki ponad trzykrotność kapitału zakładowego wynosi w tym przypadku 350 000 zł (500 000 – 3 × 50 000). Zatem odsetki od kwoty pożyczki równej 350 000 zł nie będą kosztem uzyskania przychodu.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »