| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Spółka z o.o. otrzymała pożyczkę na cele obrotowe od wspólnika, który jest właścicielem 50% jej udziałów. Czy naliczone i zapłacone odsetki od tej pożyczki są dla spółki kosztem uzyskania przychodu?

Jedną z metod gwarantujących zaliczenie odsetek do kosztów (o ile oczywiście pożyczka jest wzięta w celu osiągnięcia przychodów) jest udzielenie spółce pożyczki przez udziałowca za pośrednictwem osoby trzeciej, która nie jest znaczącym wspólnikiem spółki ani nie posiada ze spółką wspólnego udziałowca.

Pomocna bywa w tym przypadku usługa świadczona przez banki pod nazwą cash pooling. Jest to usługa kompleksowego zarządzania płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej. Polega ona na przenoszeniu środków dostępnych na prowadzonych w danym banku rachunkach spółek posiadających salda dodatnie na rzecz innych spółek wykazujących salda ujemne. Tym samym spółki wskazujące salda ujemne na rachunkach, tj. spółki będące dłużnikami banku, zostają dłużnikami innych spółek, począwszy od końca danego dnia roboczego do początku następnego dnia roboczego. Przenoszenie sald na rachunkach odbywa się na podstawie umowy cesji wierzytelności. Zdaniem organów podatkowych działania takie nie mają charakteru pożyczki w rozumieniu art. 16 ust. 7b updop. Nie mamy tu bowiem do czynienia z przenoszeniem na własność określonej ilości pieniędzy, lecz z cesją wierzytelności. Dlatego w tym przypadku nie mają zastosowania ograniczenia w zakresie zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop.

Takie stanowisko zajęli np.: Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w interpretacji prawa podatkowego z 29 maja 2006 r., sygn. RO/436-2/06, Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w interpretacji z 17 maja 2006 r., sygn. P-I/423/26/EW/06, oraz Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w interpretacji z 8 maja 2006 r., sygn. PD.423-10/06, i Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w interpretacji z 15 kwietnia 2005 r., sygn. 1471/DPD1/423/II/05/AS.

Warto też wspomnieć, że omawiane ograniczenia nie mają zastosowania do umów pożyczki zawartych przed 1 stycznia 1999 r. (czyli przed wejściem w życie pkt 60 i 61 art. 16 ust. 1 updop), o ile opłacono opłatę skarbową i poinformowano o nich do 30 stycznia 1999 r. właściwy urząd skarbowy.

Ponadto ograniczeniom nie podlegają odsetki od pożyczek udzielonych przed 1 stycznia 2005 r. przez wspólników będących polskimi podatnikami pdop – oprócz wspólników, którzy podlegali zwolnieniu od pdop na mocy przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych. W tym przypadku przepisy przejściowe nie wymagają specjalnego udokumentowania zawarcia umowy pożyczki.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »