| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Spółka z o.o. otrzymała pożyczkę na cele obrotowe od wspólnika, który jest właścicielem 50% jej udziałów. Czy naliczone i zapłacone odsetki od tej pożyczki są dla spółki kosztem uzyskania przychodu?


(...) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, podzielając stanowisko spółki, stwierdza, że w przypadku gdy wypłata środków (transz kredytowych) odbywa się na podstawie umowy kredytowej nr 47/98/FL/3W z 31 grudnia 1998 r. – to zgodnie z treścią art. 9 ww. ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o pdop nie znajdzie w przedmiotowej sytuacji zastosowania, gdyż zawarcie umowy kredytu nastąpiło przed 1 stycznia 2005 r. Jak wskazuje bowiem spółka we wniosku, określona pula środków finansowych na kredyt została postawiona do dyspozycji spółki przed 1 stycznia 2005 r.
(z postanowienia w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 29 lipca 2005 r., sygn. 1472/ROP1/423-187-186/05/PS).

• art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61, ust. 6, 7 i 7b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Paweł Huczko
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »