| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Spółka z o.o. otrzymała pożyczkę na cele obrotowe od wspólnika, który jest właścicielem 50% jej udziałów. Czy naliczone i zapłacone odsetki od tej pożyczki są dla spółki kosztem uzyskania przychodu?

Jak uniknąć kwestionowania tych kosztów?

RADA
Do kosztów podatkowych spółka nie będzie mogła zaliczyć odsetek od tej części kwoty pożyczki, która przekracza trzykrotność kapitału zakładowego. Do wartości pożyczki należy jednak doliczyć wartość zadłużenia spółki (liczoną na dzień zapłaty odsetek) z innych tytułów wobec udziałowców tej spółki, posiadających co najmniej 25% głosów na zgromadzeniu wspólników. Dodać do niej trzeba także zadłużenie spółki wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca spółki. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek lub kredytów udzielanych spółce z o.o. przez jej udziałowców wynikają z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop.

Bardzo istotne jest to, że w tym przypadku jak pożyczka traktowana jest każda umowa (bez względu na jej nazwę), w której wspólnik zobowiązuje się przenieść na włas-ność spółki określoną ilość pieniędzy, z jednoczesnym obowiązkiem zwrotu takiej samej kwoty. W kontekście tych przepisów jak pożyczka traktowana jest także emisja papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokata.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
W znaczeniu przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop pożyczką jest każda umowa, na mocy której wspólnik przekazuje spółce pieniądze, z obowiązkiem ich późniejszego zwrotu, a także dłużne papiery wartościowe, depozyt nieprawidłowy (art. 845 k.c.) i lokata.

Do kosztów podatkowych zaliczymy tylko część odsetek od pożyczki, której udzielił spółce jej udziałowiec posiadający co najmniej 25% udziałów (tzw. znaczny udziałowiec). Dotyczy to również sytuacji, gdy pożyczki (pożyczek) udzielili udziałowcy posiadający łącznie 25% lub więcej udziałów. Ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych będą miały miejsce także i wtedy, gdy pożyczki udzieli spółce inna spółka, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec posiada nie mniej niż po 25% udziałów.

Procent udziałów poszczególnych wspólników w kapitale zakładowym spółki jest obliczany nie na podstawie liczby posiadanych udziałów, lecz według liczby głosów, jaka wspólnikowi przysługuje na zgromadzeniu wspólników tej spółki. Biorąc pod uwagę możliwość uprzywilejowania udziałów co do głosu, jakie daje Kodeks spółek handlowych (nawet w liczbie 3 głosów na jeden udział – patrz art. 174 § 4 k.s.h.), należy stwierdzić, że liczba udziałów i liczba przypadających na każdy udział głosów mogą się istotnie różnić.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »