| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ująć w księgach zwolnienie z długu

Jak ująć w księgach zwolnienie z długu

Nasz kontrahent (dostawca) uregulował ze swojego rachunku bankowego nasz dług wobec innego kontrahenta (dostawcy). Jak to teraz poprawnie zaksięgować?


RADA
Dług zapłacony z rachunku kontrahenta na rzecz innego kontrahenta jest przychodem z tytułu nieodpłatnych świadczeń dla firmy, która została z tego długu zwolniona.

UZASADNIENIE
Spłata długu przez kontrahenta na rzecz innego kontrahenta stanowi dla firmy przysporzenie majątkowe. Jest to rodzaj darowizny, gdyż w myśl art. 888 § 1 k.c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. W tym przypadku darczyńca uregulował z własnego majątku zobowiązanie osoby trzeciej. W związku z tym obdarowana spółka została zwolniona z długu.

Wartość darowizny należy zaliczyć do przychodów z chwilą dokonania spłaty długu przez kontrahenta i zaewidencjonować na koncie „Pozostałe przychody operacyjne”. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości przekazanie lub otrzymanie nieodpłatnie aktywów stanowi odpowiednio koszty lub przychody pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki.

W danym przypadku nastąpi zmniejszenie zobowiązania oraz wzrost przychodów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Obdarowanym może być zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak i osoba prawna. W obu przypadkach otrzymanie darowizny nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Obowiązek taki powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych.

Kwota darowizny (zwolnienia z długu) stanowi, zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych, przychód z działalności gospodarczej – z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

UWAGA!
Wartość darowizny pieniężnej stanowi dla obdarowanego przychód podatkowy, natomiast dla darczyńcy kwota ta nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Przykład
Spółka posiada zobowiązanie wobec kontrahenta w wysokości 2500 zł.
Z powodu trudnej sytuacji finansowej zobowiązanie to zostało uregulowane przez inną spółkę, w wyniku czego spółka-dłużnik została zwolniona z długu.
1. Ewidencja księgowa u obdarowanego:
Wn „Rozrachunki z dostawcami”
– w analityce konto kontrahenta, którego firma jest dłużnikiem 2 500
Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 2 500
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

2. Ewidencja księgowa u darczyńcy:
Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 2 500
Ma „Rachunek bankowy” 2 500
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wyceny nieodpłatnie otrzymanych aktywów dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu, czyli według aktualnej ceny rynkowej. Ponieważ w tym przypadku wartość darowizny jest wyrażona w złotych, wysokość przychodu jest równa wartości zapłaconego zobowiązania.

• art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g, art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
• art. 508, art. 888–902 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935

Maryla Piotrowska

księgowa z licencją MF

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK