| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki na zakwaterowanie i wyżywienie pracownika wykonawcy stanowią koszty podatkowe

Czy wydatki na zakwaterowanie i wyżywienie pracownika wykonawcy stanowią koszty podatkowe

Zakład budżetowy przeprowadził remont kanalizacji sanitarnej. Zgrzewanie rur zlecił firmie X. Zgodnie z umową zakład poniósł koszty zakwaterowania i wyżywienia pracownika firmy X. Czy wydatki na ten cel będą stanowić w zakładzie koszty uzyskania przychodów?


RADA
Tak, wydatki takie stanowią koszty uzyskania przychodu zakładu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której remont sfinansowano bezpośrednio z dochodów zwolnionych od podatku.

UZASADNIENIE
Kosztami uzyskania przychodów są, między innymi, koszty remontów składników majątku należących do podatników. Dbanie o stan posiadanych przez podatnika składników majątku jest niezbędne z punktu widzenia dalszego prowadzenia działalności przez tych podatników, a w konsekwencji – uzyskiwania przychodów z tej działalności. Spełniony jest zatem warunek ponoszenia kosztów w celu osiągnięcia przychodów.

Gdy remont wykonywany jest przez inny podmiot niż podatnika, kosztami remontu są wydatki wynikające z realizacji umowy zawartej z wykonawcą. Na koszty te składa się nie tylko wynagrodzenie należne wykonawcy, lecz również inne świadczenia, których obowiązek ponoszenia wynika z zawartej umowy. Wydatki na zakwaterowanie lub wyżywienie pracownika wykonawcy umowy należy więc zaliczyć do kosztów remontu.

Wyjątkiem od tej zasady jest przypadek, gdy wydatki ponoszone w związku z remontem (w tym koszty zakwaterowania i wyżywienia pracowników firmy X) będą bezpośrednio finansowane z:
1) dochodów zwolnionych od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14a, 23, 24 i 42 updop,
2) dochodów zwolnionych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14, 14b, 25 oraz 27 updop, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., oraz
3) środków, o których mowa w art. 33 ust. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Wydatków ponoszonych przez zakład w tym zakresie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 58 updop oraz art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej z 2003 r.).

PRZYKŁAD
Gminny zakład budżetowy przeprowadza remont kanalizacji sanitarnej. Remont ten finansowany jest częściowo ze środków własnych zakładu, częściowo z dotacji otrzymanej z budżetu gminy. Dotacja ta jest wolna od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej z 2003 r. W tej sytuacji:
1) wszelkie wydatki (w tym wydatki na zakwaterowanie i wyżywienie pracowników firmy, której zlecony został remont) finansowane ze środków własnych zakładu stanowią koszty uzyskania przychodów tego zakładu oraz
2) wszelkie wydatki (w tym wydatki na zakwaterowanie i wyżywienie pracowników firmy, której zlecony został remont) finansowane z dotacji otrzymanej z budżetu gminy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 updop w związku z art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej z 2003 r.

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
• art. 5 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. Nr 202, poz. 1957; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK