| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy od pożyczki udzielonej podmiotowi wspólnotowemu należy zapłacić pcc

Czy od pożyczki udzielonej podmiotowi wspólnotowemu należy zapłacić pcc

Nasza spółka zamierza udzielić pożyczki podmiotowi zagranicznemu (UE), który jest jednocześnie podmiotem powiązanym (spółka matka). Czy taka transakcja jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

(…) Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych konieczne jest wyjaśnienie, gdzie w chwili zawarcia umowy pożyczki znajdowały się pieniądze (lub inne rzeczy) będące przedmiotem czynności. Jeżeli w chwili zawarcia umowy pożyczki pieniądze lub inne rzeczy znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to czynność ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, bez względu na to, gdzie została zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedziby) strony umowy.
• W postanowieniu z 29 marca 2006 r., sygn. 1433/NL/LM/R – 7/06/JK, Urząd Skarbowy Warszawa Mokotów podkreślił, iż:
umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ przedmiotem umowy będą rzeczy znajdujące się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zostanie ona zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ przedmiotem umowy będą rzeczy znajdujące się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zostanie ona zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
• Zupełnie odmienne stanowisko zajął Opolski Urząd Skarbowy w postanowieniu z 13 stycznia 2006 r., sygn. PD/463-4/MG/05/06, w którym stwierdził, że:
W ocenie tut. organu decydującym w sprawie umowy pożyczki nie jest miejsce położenia przedmiotu pożyczki/pieniędzy, lecz kryterium miejsca wykonania umowy. Skoro więc prawo wynikające z umowy pożyczki wykonano za granicą i to prawo powiększało majątek podmiotu mającego siedzibę za granicą, to obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej w ogóle nie istniał.

Zakładamy, że zawrą Państwo umowę pożyczki, przekażą pieniądze z polskiego konta, a następnie pożyczkobiorca będzie z nich korzystał w Niemczech. W związku z tym to miejsce zawarcia umowy oraz przekazania przedmiotu pożyczki zdecyduje o tym, czy pożyczka będzie podlegała pcc, czy nie. Jeśli umowa pożyczki zostanie zawarta w Polsce oraz pieniądze zostaną przekazane w Polsce, to pożyczka ta będzie podlegała pcc. Stawka podatku dla pożyczek wynosi 2%.

Zaznaczmy, że organy podatkowe zajmują również inne, korzystniejsze stanowisko (np. ostatnia z przytoczonych interpretacji). Dlatego powinni Państwo wystąpić do organu skarbowego z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisów w tej kwestii. Warto powołać się w nim na przytoczoną interpretację Opolskiego Urzędu Skarbowego.

PRZYKŁAD
Polska spółka Y (pożyczkodawca) zawarła umowę pożyczki z firmą niemiecką (pożyczkobiorca). Umowa została zawarta w Niemczech. Przedmioty stanowiące przedmiot tej pożyczki spółka Y przekazała również na terenie Niemiec. Taka czynność zdecydowanie nie będzie podlegała pcc, ponieważ nabywca ma zagraniczną siedzibę, umowa została zawarta za granicą, tam także przekazano pożyczkę i tam jest wykorzystywana.

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b), art. 1 ust. 4, art. 2 ust. 4 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1418

Marta Balcer
ekspert w zakresie podatków w dużej spółce akcyjnej
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »