| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można odliczyć VAT z faktur za media

Kiedy można odliczyć VAT z faktur za media

Nasz ZOZ jest podatnikiem VAT. Podatek naliczony rozliczamy według struktury sprzedaży. Kiedy możemy odliczać VAT z faktur za energię, telefony itp.? Czy ma tu znaczenie termin faktycznej płatności?

 
Odpowiedź
ZOZ może odliczyć podatek wynikający z tych faktur w miesiącu, w którym przypada termin płatności, lub w miesiącu następnym. Termin faktycznego uregulowania płatności nie ma tu znaczenia.

Uzasadnienie
Kwestię terminów obniżania podatku należnego o podatek naliczony reguluje art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Co do zasady kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Dlatego zasadniczo termin otrzymania faktury decyduje o terminie odliczenia podatku naliczonego.

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.
Od tej zasady przewidziano jednak kilka wyjątków.

Dotyczą one między innymi:
• dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,
• świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
• usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy, tj. usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, a także usług sanitarnych i pokrewnych.

W przypadku nabycia takich usług podatek naliczony odliczamy w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.


Jeżeli nie dokonamy odliczenia w tych terminach, możemy to zrobić w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Taki termin obowiązuje tylko pod warunkiem, że faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy. Jeśli nie zostało to określone, VAT odliczamy w miesiącu, w którym otrzymaliśmy fakturę, lub w miesiącu następnym.

Żaden przepis nie uzależnia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego od uregulowania należności wynikającej z faktury VAT.


Zatem ZOZ, otrzymując fakturę VAT dokumentującą np. nabycie usług telekomunikacyjnych, która zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowi podstawę do odliczenia podatku naliczonego, może odliczyć podatek wynikający z tej faktury w miesiącu, w którym przypada termin płatności, lub w miesiącu następnym.

Jeżeli jednak – jako podatnik – nie dokonaliśmy odliczenia w powyższych terminach, możemy odliczyć podatek naliczony poprzez złożenie korekty deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, tj. w miesiącu, w którym przypadał termin płatności, albo w miesiącu następnym. Korekty można dokonywać w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Fakturę trzeba ująć również w ewidencji nabyć VAT za miesiąc, w którym dokonano odliczenia.

PRZYKŁAD
ZOZ otrzymał fakturę za wywóz nieczystości 29 września. Określono na niej termin płatności na 30 października. Nie podano jednak, jakiego okresu dotyczy faktura. Dlatego prawo do odliczenia przysługuje już w deklaracji za wrzesień lub październik.

PODSTAWA PRAWNA
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029)

MARIA DOBROWOLSKA

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »