| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonujemy bony towarowe

Jak ewidencjonujemy bony towarowe

Przy zakupie towarów firma otrzymała bon o wartości 200 zł, który wykorzystała płacąc za dostawę o 200 zł mniej. Jak to zaksięgować? Czy jest to przychód dla spółki?


Przykład 2
Spółka otrzymała od swojego dostawcy ofertę handlową polegającą na tym, że przy zakupie w wyznaczonym terminie 10 szt. towaru X otrzyma bon towarowy o wartości 200 zł.
Wartość brutto zakupu – 4 235 zł.
Wartość do zapłaty po uwzględnieniu bonu – 4 035 zł.

Ewidencja księgowa
1. Zakup towarów na podstawie faktury VAT:
Wn „Rozliczenie zakupu” 3 471
Wn „VAT naliczony” 764
Ma „Rozrachunki z dostawcami” 4 235
2. Otrzymanie bonu – faktura korygująca:
Wn „Rozrachunki z dostawcami 200
Ma „VAT naliczony” 36
Ma „Rozliczenie zakupu” 164
3. Zapłata za fakturę:
Wn „Rozrachunki z dostawcami” 4 035
Ma „Rachunek bankowy” 4 035

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


•  art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
•  art. 12 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
•  art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Maryla Piotrowska
księgowa z licencją MF
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Komandzik-Szałagan

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »