| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy odliczać VAT z faktur otrzymanych od podatników rozliczających się metodą kasową

Kiedy odliczać VAT z faktur otrzymanych od podatników rozliczających się metodą kasową

Otrzymuję faktury od tzw. małych podatników. Kiedy mam je rozliczać? Czy istotne jest, że jedni rozliczają się z podatku VAT kwartalnie, a inni metodą kasową?


Faktury wystawiane przez małych podatników rozliczających się metodą kasową muszą mieć szczególne oznaczenie VAT-MP.

WAŻNE!
Istotą metody kasowej jest szczególny sposób powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on z chwilą otrzymania płatności za towar lub usługę. Faktura musi mieć oznaczenie VAT-MP.

Nabywca towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną jako faktura VAT-MP może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, określoną w tej fakturze w specyficzny sposób. Odlicza on VAT w rozliczeniu za miesiąc, w którym:
• uregulował część należności na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową,
• uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową,
• przypada 90. dzień od daty otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone wyżej.

Uregulowanie należności nawet w niewielkiej części powoduje, że podatnik może odliczyć VAT w całości.

Przykład
Podatnik dokonał zakupu towarów u małego podatnika 10 października. Otrzymał fakturę VAT-MP. Płatność za fakturę uregulował w całości 15 listopada. W takiej sytuacji nabywca ma prawo odliczyć podatek naliczony z faktury VAT-MP w rozliczeniu za listopad.

Tych zasad rozliczania VAT nie stosuje się do małych podatników rozliczających się metodą kasową oraz małych podatników nierozliczających się tą metodą, ale składających kwartalne deklaracje.

• art. 21 ust. 1, art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 172, poz. 1235

Magdalena Jabłecka
ekspert w zakresie VAT
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »