| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy odliczać VAT z faktur otrzymanych od podatników rozliczających się metodą kasową

Kiedy odliczać VAT z faktur otrzymanych od podatników rozliczających się metodą kasową

Otrzymuję faktury od tzw. małych podatników. Kiedy mam je rozliczać? Czy istotne jest, że jedni rozliczają się z podatku VAT kwartalnie, a inni metodą kasową?


RADA
Faktury VAT-MP należy rozliczać za miesiąc, w którym uregulował Pan część należności na rzecz małego podatnika, rozliczającego się metodą kasową, bądź uregulował Pan w całości należność. Jeśli nie miał miejsca żaden z tych przypadków, wówczas VAT powinien Pan rozliczyć za miesiąc, w którym przypada 90. dzień od daty otrzymania towaru lub wykonania usługi przez małego podatnika.
To, w jaki sposób rozlicza się mały podatnik wpływa na sposób rozliczenia VAT przez nabywcę.

UZASADNIENIE
Mały podatnik ma możliwość wyboru dwóch form rozliczania się z podatku od towarów i usług. Może rozliczać się tylko za okresy kwartalne bądź metodą kasową. Rozliczając się kwartalnie, składa deklaracje podatkowe VAT-7 do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Rozliczając się metodą kasową, składa również deklaracje VAT-7K w terminie do 25. dnia kwartału następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek w VAT. To, jak rozlicza się mały podatnik, wpływa na sposób rozliczenia po stronie jego kontrahenta.

Sposób rozliczenia podatku naliczonego po stronie kontrahenta jest inny gdy sprzedawca wybrał kasową metodę rozliczania, niż w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych.

W przypadku zakupu u małego podatnika rozliczającego się na zasadach ogólnych, kontrahent nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o VAT naliczony w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Jednak, jeśli sprzedawcą jest mały podatnik rozliczający się metodą kasową, taki sposób rozliczenia podatku naliczonego przez kontrahenta nie jest możliwy.
Jest to związane z tym, że mały podatnik w tym przypadku rozlicza VAT według szczególnych zasad.

Przy tej metodzie obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od daty wydania towaru lub wykonania usługi. Częściowe uregulowanie należności powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

W zakresie czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał przed okresem, za który podatnik rozlicza się metodą kasową, obowiązek podatkowy nie powstaje w terminie określonym dla rozliczeń kasowych. Z kolei gdy podatnik zrezygnował z metody kasowej lub utracił prawo do stosowania tej metody, to obowiązek podatkowy w stosunku do czynności wykonanych w okresie, kiedy stosował tę metodę, powstaje w terminie określonym dla rozliczeń kasowych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK