| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy opodatkować zakup towaru z zagranicy wraz z jego montażem

Kiedy opodatkować zakup towaru z zagranicy wraz z jego montażem

W ramach prowadzonej działalności spółka nabywa linie produkcyjne od podatników z krajów Unii Europejskiej. Dostawcy dokonują dostaw tych urządzeń do spółki wraz z montażem. Kiedy powstaje w tym przypadku obowiązek podatkowy?


Sytuacja będzie wyglądała inaczej, gdy przed wydaniem towarów zapłacimy zaliczkę. Obowiązek podatkowy powstaje wtedy z chwilą jej zapłaty. Należy zauważyć, że dla powstania obowiązku podatkowego, z tytułu zapłacenia części lub całości należności przed wydaniem towaru, nie ma znaczenia, czy fakt ten został udokumentowany fakturą, czy też nie.

W przypadku gdy zostanie dokonana zapłata tylko części należności, obowiązek podatkowy z tytułu pozostałej kwoty powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania urządzenia.

Przykład
Spółka zakupiła urządzenie, którego montażu dokonał dostawca z Niemiec. 15 września zapłaciła zaliczkę w wysokości 10 000 euro. Pozostałą część zapłaciła po montażu. Urządzenie zostało wydane 30 września i zamontowane. 12 października wystawiono fakturę i spółka zapłaciła pozostałą część – 20 000 euro. Dlatego obowiązek podatkowy powstał w stosunku do zaliczki z 15 września. Natomiast do pozostałej części – 7 października.

• art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT
reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »