| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy opodatkować zakup towaru z zagranicy wraz z jego montażem

Kiedy opodatkować zakup towaru z zagranicy wraz z jego montażem

W ramach prowadzonej działalności spółka nabywa linie produkcyjne od podatników z krajów Unii Europejskiej. Dostawcy dokonują dostaw tych urządzeń do spółki wraz z montażem. Kiedy powstaje w tym przypadku obowiązek podatkowy?


RADA
Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7. dnia od daty wydania towarów. Gdy przed wydaniem towarów zostanie zapłacona zaliczka, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej zapłaty.

UZASADNIENIE
W tym przypadku nie dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Przepisy ustawy wyłączają z wewnątrzwspólnotowego nabycia przemieszczenia towarów w przypadku, gdy towary te są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego.

Przepisy określają taką transakcję jako dostawę, dla której podatnikiem jest nabywca. Nabywca staje się podatnikiem z tytułu tej dostawy w przypadku, gdy dokonującym dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju. Dla tych transakcji przepisy przewidują również specjalne zasady ustalania miejsca ich dostawy. Miejscem dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane.

Przepisy nie uznają za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Z taką właśnie transakcją mamy do czynienia w Państwa przypadku. Będziecie zobowiązani do rozliczenia VAT od dostawy, do której podatnikiem jest nabywca.

Zgodnie z art. 19 ust. 20 ustawy przepisy art. 19 ust. 1–4, 11, 13 pkt 1, lit. a), pkt 3 i 5 oraz ust. 16–17 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Oznacza to, że obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Tak jak w przypadku importu usług przepisy nie określają, co decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego – data wystawienia faktury wewnętrznej przez nabywcę czy data faktury wystawionej przez dostawcę. Powinna decydować data wystawienia faktury wewnętrznej. Jednak organy podatkowe uznają, że decyduje moment wystawienia faktury przez dostawcę.

W piśmie z 16 grudnia 2005 r. Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego, nr US.PPM/443-74/BB/05, czytamy: „Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury handlowej przez kontrahenta unijnego, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od daty wydania urządzenia”.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »