REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu ciężarowego do innego kraju UE

REKLAMA

W jaki sposób rozliczyć sprzedaż samochodu ciężarowego firmie w innym kraju Unii Europejskiej? Jaką zastosować stawkę na fakturze? W jakiej pozycji deklaracji rozliczyć taką sprzedaż?

RADA
Sprzedaż samochodu ciężarowego podatnikowi z innego kraju Unii Europejskiej będzie wewnątrzwspólnotową dostawą towaru. Na wystawianej fakturze należy zastosować stawkę 0%, gdy obie strony transakcji będą zarejestrowanymi podatnikami VAT UE. Sprzedaż tę należy rozliczyć w pozycji 30 deklaracji VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
W pytaniu piszą Państwo, że zamierzacie sprzedać firmie z innego kraju UE samochód ciężarowy, który jest Waszym środkiem trwałym. Aby móc rozliczyć taką sprzedaż jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, powinniście być – Państwa firma i nabywca samochodu – zarejestrowanymi podatnikami VAT UE. Zakładam, że tak właśnie jest. Jeśli jedna ze stron lub obie nie spełniają tego warunku, sprzedaż samochodu należy opodatkować stawką krajową.

Aby prawidłowo rozliczyć dokonaną sprzedaż, należy ustalić, kiedy powstanie u Państwa obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej dostawy. W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Jeżeli jednak przed tym terminem zostanie wystawiona faktura, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury.

Przykład
10 października br. podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy maszyny podatnikowi z Niemiec. 12 października wystawił fakturę dokumentującą sprzedaż. W związku z tym obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy powstał 12 października, a transakcję należy rozliczyć w deklaracji VAT za październik, czyli do 25 listopada br. Ponieważ w tym roku 25 listopada przypada w sobotę, deklarację za październik można złożyć do 27 listopada, czyli do poniedziałku. Jeżeli podatnik do 15 października nie wystawiłby faktury, obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy powstałby 15 listopada, a dostawę samochodu należałoby rozliczyć do 25 grudnia br. Jednak ponieważ 25 grudnia przypada w niedzielę, zaś 26 jest dniem wolnym, deklarację za listopad należałoby złożyć do 27 grudnia br.

Trzeba jednak pamiętać, że gdyby Państwo otrzymali zaliczkę przed dokonaniem dostawy samochodu, obowiązek podatkowy powstałby z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie tej zaliczki.

W piśmie z 29 maja 2006 r., nr PI/005-669/05/P/08, Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku stwierdził, że „zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r. obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie części ceny. Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku wskazuje, iż od 1 czerwca 2005 r. wystawienie faktury jest jedynym elementem warunkującym powstanie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki. Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu każdej z otrzymanych na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zaliczek jest zatem tożsamy z momentem wystawienia przez Podatnika faktury VAT dokumentującej jej otrzymanie”.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu obniżoną do 0% stawką VAT. Jednak aby mogli Państwo skorzystać ze stosowania preferencyjnej stawki, trzeba spełnić kilka warunków.

Po pierwsze – na wystawionej fakturze należy podać numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany nabywcy. Obowiązek ten dotyczy również Państwa firmy jako dostawcy. Polscy podatnicy zidentyfikowani na potrzeby takich transakcji mają obowiązek podawania swojego NIP poprzedzonego kodem PL.

WAŻNE!
Polscy podatnicy zidentyfikowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych mają obowiązek podawania swojego NIP poprzedzonego kodem PL w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Po drugie – przed złożeniem deklaracji VAT-7 za okres, w którym będziecie Państwo rozliczali taką dostawę, powinniście posiadać dowód, że towar został wywieziony z terytorium kraju i dostarczony nabywcy. Jako dowody mogą posłużyć Państwu łącznie następujące dokumenty: kopia faktury dostawy, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku oraz dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika.

Jeżeli z tych dokumentów nie wynikałoby jednoznacznie, że towar został dostarczony nabywcy, możecie Państwo posłużyć się również innymi dokumentami, takimi jak m.in. korespondencja handlowa, dokumenty dotyczące ubezpieczenia czy też dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru.

W piśmie z 23 czerwca 2006 r., nr 1471/NUR1/443-124/06/IK, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdził, że „Zgodnie z art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3–5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1) korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
2) dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
3) dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie; w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;
4) dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju”.

Po spełnieniu powyższych warunków możecie Państwo wykazać w deklaracji VAT-7 sprzedaż samochodu ciężarowego ze stawką 0%. Jeżeli do dnia złożenia tej deklaracji nie będziecie Państwo posiadali potrzebnych dokumentów, taką sprzedaż należy wykazać ze stawką krajową, a po otrzymaniu dokumentów dokonać korekty złożonej deklaracji, w której wykazaliście taką dostawę.

Jeżeli będziecie Państwo uprawnieni do wykazania sprzedaży samochodu ciężarowego jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dla której zastosowaliście preferencyjną stawkę 0%, to transakcję należy wykazać w poz. 30 deklaracji VAT-7.

Jeżeli nie, to w zależności od czasu używania samochodu taka dostawa może albo korzystać ze zwolnienia z VAT (gdy dodatkowo nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT), albo być opodatkowana stawką podstawową, czyli 22%. W takiej sytuacji należy ją wykazać w poz. 20 lub 28 i 29 deklaracji VAT-7. Następnie, po otrzymaniu potrzebnych dokumentów, dokonacie Państwo korekty tej deklaracji, zmniejszając wartość sprzedaży krajowej, a zwiększając wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – w poz. 30 deklaracji VAT-7.

Również jeżeli sprzedaż samochodu nie mogłaby zostać potraktowana przez Państwa jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, należy ją potraktować jako dostawę krajową i zastosować stawkę krajową (22% lub zwolnienie z VAT).

• art. 13 ust. 1, art. 20, art. 42 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Katarzyna Wojciechowska
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA