| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy biegły sądowy może korzystać ze zwolnienia z VAT

Czy biegły sądowy może korzystać ze zwolnienia z VAT

Od 1 października zostałam biegłym sądowym, wykonującym opinie z zakresu podatków i księgowości na zlecenie sądu. Ponadto pracuję na umowie o pracę. Czy mogę korzystać ze zwolnienia z VAT?


RADA

Tak, może Pani korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotu.

UZASADNIENIE

Podmiotom wykonującym czynności podlegające opodatkowaniu VAT przysługuje prawo do korzystania ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów. Jednak z tego prawa nie może korzystać każdy podatnik. Z tego zwolnienia nie możemy korzystać, jeśli świadczymy usługi:
• prawnicze,
• w zakresie doradztwa,
• jubilerskie.

Jednocześnie w załączniku do rozporządzenia w sprawie faktur w poz. 37 wskazano, że ze zwolnienia nie mogą korzystać podatnicy świadczący usługi rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego. Należy przy tym zauważyć, że wskazane pojęcie „rzeczoznawstwo” jest znacznie szerszym pojęciowo terminem niż „doradztwo”, o którym mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy. Oznacza to, że minister przekroczył swoje uprawienia, gdyż to ustawa o podatku od towarów i usług stanowi źródło prawa wyższego rzędu w stosunku do uzupełniających ją aktów wykonawczych – rozporządzeń.

To właśnie ustawa określa granice swobody działania organu wydającego przepisy wykonawcze. Przepisy wykonawcze są zatem wydawane na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie, które określa m.in. wytyczne dotyczące treści aktu wykonawczego. Dlatego lista towarów i usług określona w rozporządzeniu powinna dotyczyć usług, o których mowa w ust. 13 pkt 2 ustawy, czyli usług doradztwa.

W związku z tym ze zwolnienia nie mogą korzystać podatnicy, którzy świadczą usługi w zakresie doradztwa, mieszczącego się w szerszym pojęciowo rzeczoznawstwie. Ze zwolnienia mogą natomiast korzystać podatnicy świadczący usługi doradztwa rolniczego związanego z:
• uprawą roślin i hodowlą zwierząt,
• sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Ponieważ czynności wykonywane przez biegłych sądowych w postępowaniu sądowym na zlecenie sądu, policji czy prokuratury nie stanowią czynności z zakresu doradztwa, zatem wyłączenie, o którym mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy, nie ma w stosunku do nich zastosowania. Biegły sądowy „nie doradza” organowi prowadzącemu postępowanie, lecz tworzy jeden z dowodów mający istotne znaczenie w postępowaniu sądowym.

Tym samym biegli sądowi mogą korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK