| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy sprzedaż akcji nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Czy sprzedaż akcji nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

W październiku 2006 r. nabyłem w drodze spadku akcje. Po zapłaceniu podatku od spadków i darowizn sprzedałem je. Czy uzyskany w ten sposób przychód jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


RADA

Dochód uzyskany ze zbycia akcji otrzymanych w drodze spadku jest wolny od podatku dochodowego jedynie w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

UZASADNIENIE

Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych z tytułu m.in. spadku.

Nabywając akcje w drodze spadku, zapłacił Pan podatek od spadków i darowizn (ich wartość przekraczała kwotę wolną). Przy sprzedaży tych akcji powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, ponieważ są dwa różne sposoby uzyskania przychodu: pierwszy – w drodze spadku, drugi – w drodze sprzedaży.

Powyższa wykładnia zaprezentowana jest również w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. III SA 2017/99) z 10 kwietnia 2000 r.:

Wbrew twierdzeniom skarżącej dochód uzyskany ze sprzedaży akcji nie podlega wyłączeniu od podatku dochodowego na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy, bowiem unormowanie to dotyczy przychodu innego rodzaju, a mianowicie przychodu uzyskanego w drodze spadku lub wykonania umowy darowizny. Nie zachodzi zatem zarzucane przez skarżących podwójne opodatkowanie, o którym można by mówić jedynie wówczas, gdyby kwota z jednego źródła przychodu była opodatkowana dwa razy, dwoma różnymi podatkami.

Źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 pkt 8 lit. a)–c) updof. Przychodami z kapitałów pieniężnych są należne (nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane) przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów. W prezentowanej sytuacji koszt nabycia akcji wynosi 0 zł, chyba że został uiszczony podatek od spadków i darowizn.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jeżeli akcje zostały nabyte w drodze spadku, ich wartość nie jest kosztem uzyskania przychodu przy ich sprzedaży. Kosztem uzyskania przychodu jest w tym przypadku jedynie kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK