| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Porady prawne

Czy wydatki na firmową imprezę można zaliczyć do kosztów

Aktualizacja: 22.06.2006

Razem ze wspólnikiem prowadzimy sieć hurtowni papierniczych. W tym roku w wakacje chcielibyśmy zorganizować imprezę integracyjną dla pracowników. Słyszeliśmy, że możemy mieć problemy z zaliczeniem kosztów takiej imprezy do kosztów podatkowych naszej firmy. Jednak nasza księgowa mówi, że jest to możliwe. Czy to prawda? »

Jak rozliczyć najem, gdy nie prowadzimy działalności

Aktualizacja: 22.06.2006

Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuję teren mojej działki pewnej firmie za kwotę 200 zł miesięcznie. Czy mam obowiązek rejestrowania się na potrzeby VAT i składania deklaracji miesięcznych VAT-7? Czy powinienem składać deklaracje PIT-5? Czy wystarczy, jak wykażę te kwoty w rozliczeniu rocznym PIT-37 w rubryce "inne przychody"? »

Jaki jest zakres kosztów ogólnych budowy i jak należy je prawidłowo ewidencjonować oraz rozliczać

Aktualizacja: 22.06.2006

Pracuję w firmie budowlano-montażowej. Realizujemy obecnie kilka inwestycji budowlanych. Proszę o wyjaśnienie, jakie konkretnie pozycje kosztowe zaliczamy do kosztów ogólnych budowy i w jaki sposób należy je prawidłowo rozliczać oraz ewidencjonować. »

Czy przekazanie gratisu dołączanego do sprzedawanego towaru podlega opodatkowaniu

Aktualizacja: 21.06.2006

Czy należy opodatkować VAT i podatkiem dochodowym dostawę gratisu (brodzika) dołączonego do sprzedawanego towaru (kabiny prysznicowej)? Gratis ze względu na złą jakość nie przedstawia wartości handlowej. Przy jego zakupie odliczyliśmy VAT. »

Jaka amortyzacja po zakończeniu umowy leasingu

Aktualizacja: 21.06.2006

Wielu podatników ma problemy z prawidłowym rozliczaniem środków trwałych lub wartości niematerialnych będących przedmiotem umowy leasingu. Jak należy amortyzować przedmiot leasingu nabyty już po zakończeniu umowy leasingu? »

Jak w rachunku zysków i strat wykazać koszty niepodatkowe

Aktualizacja: 21.06.2006

Jestem osobą fizyczną prowadzącą pełną księgowość. Gdzie w rachunku zysków i strat należy wykazać koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów? Czy kwota kosztów na deklaracji rocznej PIT-36L i kwota kosztów wykazana w rachunku zysków i strat z tytułu działalności operacyjnej mają być równe, czy też koszty figurujące w rachunku zysków i strat będą wyższe o wartości kosztów niepodatkowych? »

Jak skorygować zapisy w pkpir i księgach rachunkowych po zmianie składki na FGŚP z mocą wsteczną

Aktualizacja: 21.06.2006

W związku ze zmianą składki na FGŚP złożyłem w kwietniu korekty deklaracji ZUS. Kiedy skorygować zapis w pkpir? Czy składać korekty deklaracji PIT-5? Do chwili obecnej nie płaciłem zaliczek na podatek dochodowy za 2006 r., a deklaracje PIT-5 składałem od lutego. »

W jaki sposób zaewidencjonować zakup kasy fiskalnej i rozliczyć związaną z tym zakupem ulgę podatkową

Aktualizacja: 20.06.2006

Nabyliśmy na potrzeby firmy kasę fiskalną. Jak należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych jej zakup oraz jak rozliczyć ulgę związaną z tym zakupem? »

Jak długo przechowywać księgi i deklaracje podatkowe

Aktualizacja: 20.06.2006

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem podatnikiem VAT. Rozliczam się na podstawie pkpir. Przez jaki okres należy przechowywać ewidencje podatkowe - pkpir, ewidencje VAT i związane z tym dokumenty oraz deklaracje składane do urzędu skarbowego? Jeśli przejdę na księgi rachunkowe, to jak długo będę je musiał przechowywać? »

Jak zakwalifikować reklamę świetlną

Aktualizacja: 19.06.2006

Do której grupy środków trwałych należy zakwalifikować umieszczoną na ścianie budynku reklamę świetlną zawierającą napis o treści reklamowo-informacyjnej składający się z podświetlonych liter przestrzennych. Jaką stawkę należy przyjąć do odpisów amortyzacyjnych? »

Czy płatnik może wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek

Aktualizacja: 19.06.2006

Jestem właścicielem firmy i płatnikiem składek. Zatrudniam 20 pracowników. Od początku br. moja firma boryka się z kłopotami finansowymi. Czy w takiej sytuacji, zanim powstanie zaległość w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, mógłbym zwrócić się do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności? Jeżeli tak, to jaki jest tryb postępowania? »

Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku pracowników

Aktualizacja: 14.06.2006

Postanowiliśmy, że w 50% sfinansujemy wczasy wakacyjne naszych pracowników. Wczasy będą wykupywane przez naszą firmę w biurze podróży. Połowę należności pracownik będzie nam zwracał. Drugą połowę otrzyma nieodpłatnie. Jak opodatkować tę transakcję? Biuro podróży wystawia nam fakturę VAT marża. »

Czy kwota za niezwrócone opakowania stanowi przychód

Aktualizacja: 14.06.2006

Jako spółka z o.o. zajmujemy się sprzedażą hurtową napojów, z których część sprzedawana jest w opakowaniach zwrotnych. Produkty nabywamy od producentów (opakowania zwrotne są ich własnością). Zawierane przez nas umowy sprzedaży przewidują zwrot opakowań. Pobieramy za nie opłatę, którą oddajemy po zwrocie opakowania. Jak podatkowo traktować przypadki niezwrócenia opakowań? »

Jak rozliczyć zaliczkę przy nabyciu usług prawniczych z UE

Aktualizacja: 14.06.2006

Nasza firma zleciła kancelarii prawnej w Niemczech wniesienie pozwu do sądu w sprawie kontrahenta, który zalega nam z zapłatą. Od kancelarii otrzymaliśmy potwierdzenie za wniesioną przez nas zaliczkę - coś w rodzaju rachunku. Czy to prawda, że to ja powinnam rozliczyć VAT od nabytej usługi prawniczej? Jeżeli tak, to czy już teraz powinnam opodatkować zapłaconą zaliczkę? »

Jak potraktować sponsorowanie wyjazdu zagranicznego kontrahentów

Aktualizacja: 13.06.2006

Nasza spółka zaprosiła kilku kluczowych kontrahentów na wyjazd zagraniczny, połączony z wizytą w fabryce naszego dostawcy. Czy koszty wyjazdu należy potraktować jako darowiznę, czy jako reprezentację? Z racji wydatków poniesionych za granicą nie przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK