| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy spółka akcyjna przekształcona ze spółki z o.o. może kontynuować opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy

Czy spółka akcyjna przekształcona ze spółki z o.o. może kontynuować opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy

W trakcie 2006 r. spółka z o.o. przekształciła się w spółkę akcyjną. Czy spółka akcyjna miała prawo kontynuować w tym roku opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy? Jeżeli tak, to w jakiej kwocie? Czy w takiej samej jak spółka z o.o.? Czy trzeba informować w tym zakresie urząd skarbowy?

 
RADA

Spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki z o.o. ma prawo kontynuować opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy w takiej samej wysokości, jak robiła to spółka z o.o. Nie ma przy tym konieczności informowania o tej kontynuacji organu podatkowego.

UZASADNIENIE

Zasady przekształceń spółek handlowych są uregulowane w art. 551–584 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki, które przed dniem przekształcenia przysługiwały spółce przekształcanej (art. 553 § 1 k.s.h.).

Zasada sukcesji praw i obowiązków podatkowych przy przekształceniu spółek została uregulowana przez Ordynację podatkową. Osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej osoby prawnej (art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Dotyczy to również praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Spółka akcyjna i spółka z o.o. są osobami prawnymi. W związku z tym wspomniany art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej ma zastosowanie do ich przekształcenia.

WAŻNE!
Spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki z o.o. wstępuje w prawa i obowiązki, które miała przed dniem przekształcenia spółka z o.o., chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Dotyczy to również praw i obowiązków podatkowych.

Tak więc przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną nie prowadzi do istotnych zmian w jej stosunku do osób trzecich. Mimo przekształcenia i zmiany formy prawnej zachowana zostaje ciągłość osoby prawnej.

Regulacje art. 25 ust. 6–9 updop pozwalają na płacenie miesięcznych zaliczek w uproszczonej formie. To uproszczenie polega na ustaleniu ich wysokości w stałej kwocie równej 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym CIT-8, złożonym w poprzednim roku podatkowym. Tak więc np. zaliczki uproszczone płacone w 2006 r. trzeba wyliczać na podstawie złożonego w 2005 r. CIT-8, dotyczącego dochodów z 2004 r. W sytuacji gdy w CIT-8 z poprzedniego roku podatkowego nie wykazano podatku należnego, za podstawę obliczenia zaliczek uproszczonych można przyjąć podatek należny wykazany w zeznaniu sprzed 2 lat. Ale w sytuacji gdy także zeznanie sprzed 2 lat nie wykazało podatku należnego, nie jest już możliwe płacenie zaliczek w uproszczonej formie. O wyborze uproszczonej formy płacenia zaliczek trzeba poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki. Po dokonanym wyborze podatnik ma obowiązek stosować uproszczoną formę opłacania zaliczek w całym roku podatkowym. Uproszczenie polega również na tym, że płacąc zaliczki w tej formie, podatnik nie musi składać deklaracji miesięcznych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »