| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować koszty poniesione na rozwój firmy

Jak zaewidencjonować koszty poniesione na rozwój firmy

Zleciliśmy firmie zewnętrznej opracowanie strategii rozwoju naszej firmy. W umowie nie został zawarty wymóg opracowania strategii inwestowania i finansowania spółki. Czy koszty związane z opracowaniem tych dodatkowych prac elementów stanowiły koszty uzyskania przychodu?

Jak należy je zaksięgować, jeżeli ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5?

RADA

Koszty związane z całokształtem działalności podatnika należy uznać za koszty uzyskania przychodu, niezależnie od tego, czy w umowie zostało zawarte wykonanie tych prac, czy nie. Jeżeli rachunek kosztów jest prowadzony na kontach zespołu 4 i 5, koszty te powinny zostać zaewidencjonowane w zespole 4 na koncie „Usługi obce”, a na kontach zespołu 5 na koncie reprezentującym koszty ogólne — „Koszty zarządu” lub „Koszty ogólnozakładowe”.

UZASADNIENIE

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 updop. Należy więc rozumieć, że wydatki niezamieszczone w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, będą kosztami uzyskania przychodów.
Podatnik musi zatem mieć świadomość, że aby koszt był uznany za koszt uzyskania przychodu, musi być przez niego poniesiony celowo i racjonalnie z punktu widzenia występującego związku przyczynowo-skutkowego w relacji koszt—przychód.

UWAGA!
W przypadku ewentualnych wątpliwości w zakwalifikowaniu wydatków do kosztów podatkowych podatnik może wystąpić o stosowną decyzję do US.

Opracowywana przez firmę doradczą strategia dotyczy rozwoju wszystkich obszarów funkcjonowania spółki, w tym: operacyjnego, inwestycyjnego i finansowego. Dlatego też wydatki nie mogą być jednoznacznie przypisane do konkretnej sfery działalności. Nie ma jednak wątpliwości, że są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Trudno jest z kolei wskazać moment, w którym powstanie przychód związany z tymi wydatkami. Są to wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach. Ich ponoszenie warunkuje uzyskanie przyszłych przychodów. Ponieważ nie jest możliwe ustalenie, w którym roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów, należy przyjąć zasadę, że usługi doradcze są kosztem uzyskania przychodów w roku, w którym zostały poniesione.

Rozpatrując poniesiony koszt od strony bilansowej sprawa jest już stosunkowo prosta. Są to koszty związane z ogólnym funkcjonowaniem firmy, dlatego należy je zaewidencjonować na koncie „Usługi obce”. W przypadku gdy spółka prowadzi pełną ewidencję kosztów — również na kontach zespołu 5 jako koszty ogólnozakładowe.

Przykład
1. Faktura VAT od firmy wykonującej usługę:
• wartość netto — 10 000 zł,
• VAT naliczony — 2200 zł,
• wartość brutto — 12 200 zł.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości — j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
• art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych — j.t. Dz.U. z 2000 r Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1353

Marek Ossowski
niezależny konsultant w dziedzinie finansów, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego
reklama

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »