| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować koszty poniesione na rozwój firmy

Jak zaewidencjonować koszty poniesione na rozwój firmy

Zleciliśmy firmie zewnętrznej opracowanie strategii rozwoju naszej firmy. W umowie nie został zawarty wymóg opracowania strategii inwestowania i finansowania spółki. Czy koszty związane z opracowaniem tych dodatkowych prac elementów stanowiły koszty uzyskania przychodu?

Jak należy je zaksięgować, jeżeli ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5?

RADA

Koszty związane z całokształtem działalności podatnika należy uznać za koszty uzyskania przychodu, niezależnie od tego, czy w umowie zostało zawarte wykonanie tych prac, czy nie. Jeżeli rachunek kosztów jest prowadzony na kontach zespołu 4 i 5, koszty te powinny zostać zaewidencjonowane w zespole 4 na koncie „Usługi obce”, a na kontach zespołu 5 na koncie reprezentującym koszty ogólne — „Koszty zarządu” lub „Koszty ogólnozakładowe”.

UZASADNIENIE

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 updop. Należy więc rozumieć, że wydatki niezamieszczone w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, będą kosztami uzyskania przychodów.
Podatnik musi zatem mieć świadomość, że aby koszt był uznany za koszt uzyskania przychodu, musi być przez niego poniesiony celowo i racjonalnie z punktu widzenia występującego związku przyczynowo-skutkowego w relacji koszt—przychód.

UWAGA!
W przypadku ewentualnych wątpliwości w zakwalifikowaniu wydatków do kosztów podatkowych podatnik może wystąpić o stosowną decyzję do US.

Opracowywana przez firmę doradczą strategia dotyczy rozwoju wszystkich obszarów funkcjonowania spółki, w tym: operacyjnego, inwestycyjnego i finansowego. Dlatego też wydatki nie mogą być jednoznacznie przypisane do konkretnej sfery działalności. Nie ma jednak wątpliwości, że są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Trudno jest z kolei wskazać moment, w którym powstanie przychód związany z tymi wydatkami. Są to wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach. Ich ponoszenie warunkuje uzyskanie przyszłych przychodów. Ponieważ nie jest możliwe ustalenie, w którym roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów, należy przyjąć zasadę, że usługi doradcze są kosztem uzyskania przychodów w roku, w którym zostały poniesione.

Rozpatrując poniesiony koszt od strony bilansowej sprawa jest już stosunkowo prosta. Są to koszty związane z ogólnym funkcjonowaniem firmy, dlatego należy je zaewidencjonować na koncie „Usługi obce”. W przypadku gdy spółka prowadzi pełną ewidencję kosztów — również na kontach zespołu 5 jako koszty ogólnozakładowe.

Przykład
1. Faktura VAT od firmy wykonującej usługę:
• wartość netto — 10 000 zł,
• VAT naliczony — 2200 zł,
• wartość brutto — 12 200 zł.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości — j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
• art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych — j.t. Dz.U. z 2000 r Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1353

Marek Ossowski
niezależny konsultant w dziedzinie finansów, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK