| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kradzież środka trwałego

Kradzież środka trwałego

W naszej jednostce budżetowej było włamanie. Jak powinniśmy zaksięgować kradzież sprzętu komputerowego (środki trwałe) potwierdzonej protokołem policji i zwrot odszkodowania za skradziony sprzęt?


Moim zdaniem kradzież komputerów w wyniku włamania należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych, ponieważ jest to zjawisko związane z ogólnym ryzykiem prowadzenia działalności, które można przewidzieć. Tym samym kradzież spowodowana włamaniem nie spełnia warunków kwalifikujących jako straty nadzwyczajne, a stwierdzony niedobór należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych.

Do pozostałych kosztów operacyjnych kwalifikuje się m.in. skutki finansowe nadużyć i kradzieży, w tym także połączonych z włamaniem, wypadków komunikacyjnych (np. samochodowych). Jednak odpowiedź zależy także od zapisów w polityce rachunkowości danej jednostki.

Ewidencja kradzieży powinna być następująca:
1. Dotychczasowe umorzenie
Wn 071 – „Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych”
Ma 011 – „Środki trwałe”
2. Wartość zmniejszenia aktywów jednostki, związanego z ryzykiem utraty lub zniszczenia, występującego podczas prowadzenia działalności (wartość niezamortyzowana):
Wn 760
– „Pozostałe przychody i koszty”
Ma 011 – „Środki trwałe”

W jednostkach budżetowych wpłaty z tytułu odszkodowania za utracone lub uszkodzone mienie zalicza się do dochodów własnych i mogą być przeznaczone na remont lub odtworzenie utraconego mienia. Jeśli nie macie Państwo dochodów własnych, to w tym momencie macie podstawy, aby kierownik podjął decyzję o utworzeniu rachunku dochodów własnych. Trzeba pamiętać, że nie można przeznaczyć dochodów na inny cel niż źródła ich pochodzenia.

Remont i odtworzenie straconego mienia, na pokrycie których otrzymano odszkodowanie lub wpłaty ubezpieczycieli, finansuje się z dochodów własnych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PODSTAWY PRAWNE
• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 45, poz. 319)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020)

Krzysztof Bechcicki

reklama

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »