| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Co warto wiedzieć o podpisaniu umowy z biegłym rewidentem

Co warto wiedzieć o podpisaniu umowy z biegłym rewidentem

Jesteśmy spółką, która w tym roku będzie po raz pierwszy zobowiązana do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Kto i kiedy podpisuje umowę z biegłym rewidentem?

• jest lub był w ostatnich 3 latach przedstawicielem prawnym (pełnomocnikiem), członkiem organów nadzorczych bądź zarządzających lub pracownikiem jednostki albo jednostki z nią stowarzyszonej, dominującej, zależnej lub współzależnej,
• w ostatnich 3 latach uczestniczył w prowadzeniu ksiąg rachunkowych bądź sporządzaniu sprawozdania finansowego, które stanowi przedmiot badania,
• osiągnął chociażby w jednym roku w ciągu ostatnich 5 lat co najmniej 50% przychodu rocznego z tytułu świadczenia usług na rzecz danej jednostki, jednostki wobec niej dominującej lub jednostek z nią stowarzyszonych, jednostek od niej zależnych lub współzależnych – nie dotyczy to pierwszego roku działalności biegłego rewidenta,
• jest małżonkiem, krewnym lub powinowatym w linii prostej do drugiego stopnia lub jest związany z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli z osobą zarządzającą lub będącą w organach nadzorczych jednostki albo zatrudnia przy prowadzeniu badania takie osoby,
• z innych powodów nie może sporządzić bezstronnej i niezależnej opinii.

Przykład 1
Spółka przez 5 lat, w okresie od 1999 do 2004 r., zatrudniała księgową z licencją MF na stanowisku głównego księgowego. W tym czasie księgowa zdawała egzaminy i, po zrobieniu aplikacji, została biegłym rewidentem. Czy może ona dokonać badania w spółce za 2006 r.?
Nie, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy, jeżeli biegły rewident w ostatnich 3 latach uczestniczył w prowadzeniu ksiąg rachunkowych bądź sporządzaniu sprawozdania finansowego, którego stanowi przedmiot badania, bezstronność i niezależność biegłego nie jest zachowana.

Przykład 2
Czy spółka audytorska może dokonać badania sprawozdania finansowego jednostki, jeżeli posiada tylko 1,5% jej udziałów.
Nie, ponieważ ustawa o rachunkowości stanowi, iż bezstronność i niezależność biegłego rewidenta nie jest zachowana, jeżeli biegły rewident posiada udziały lub inne tytuły własności w jednostce, której sprawozdanie finansowe podlega badaniu. Zapis ten nie odnosi się do wielkości posiadanych udziałów – wyklucza wszelkie formy i rozmiar własności.

• art. 66 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119

Marek Ossowski
niezależny konsultant w dziedzinie finansów, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego
reklama

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »